X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Jan Szmidt: w życiu miałem dużo szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 23:10
Wybitny polski uczony, elektronik, rektor Politechniki Warszawskiej, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich przyznaje, że do dziś lubi stawiać czoła trudnościom. - Jak ktoś mówi, że czegoś nie da się zrobić, albo niemożliwe jest połączenie takiej funkcji z tamtą, bo to za dużo pracy, to się da - zdradza swoje życiowe credo prof. Jan Szmidt.
Audio
  • Po drugiej stronie lustra 16 września godz. 23:08
Prof. Jan Szmidt
Prof. Jan SzmidtFoto: PAP/Piotr Nowak

Gość Jedynki przyznaje, że w połowie jest humanistą i łatwo się wzrusza. - Po maturze zastanawiałem się, czy nie zostać humanistą - wspomina profesor Jan Szmidt. Nie chciał zostać lekarzem, tak jak ojciec, bo niezbyt interesowała go biologia. Zafascynował go natomiast rozwój techniki, choć na przełomie lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku nie wiedział nawet czym jest elektronika.

W końcu wybrał Wydział Elektroniczny Politechniki Warszawskiej. - Poszedłem tam, bo wierzyłem, że tam da się zrobić coś nowego, coś fajnego, a poza tym tam najtrudniej było się dostać - wyjaśnia swój wybór.

Po studiach wybiera karierę naukową, choć miał już zapewnioną pracę w przemyśle. Jego zdaniem miał szczęście, że na jego naukowej drodze pojawił się profesor Andrzej Jakubowski, który zaproponował mu etat. Potem szczęście dopisało mu również przy realizacji naukowych wyzwań i przy stażu w Stanach Zjednoczonych.

Rodzinnym miastem profesora jest Biłgoraj, który - w jego opinii - miał tradycję, że było tam dużo ludzi przedsiębiorców. Biłgoraj słynął z sitarzy i produkcji sit oraz przetaków. Sitarze wywarli wpływ na rozwój miasta, który można zaobserwować także obecnie.

Jak wspomina młodzieńcze lata spędzone w Biłgoraju? Dzięki czemu udało mu się zbudować karierę naukową? Dlaczego zdecydował się na karierę administracyjną, najpierw prodziekana, a w końcu rektora? Dlaczego polskie uczelnie są na dalekich miejscach w światowych w rankingach? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Jan Szmidt (elektronik, rektor Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 23.08

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nanotechnologia rewolucjonizuje nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 01:20
- Nanotechnologia jest obszarem, na którym spotkali się chemicy i fizycy. W ciągu ostatnich 20 lat w nauce o materiałach i ich właściwościach dokonał się ogromny postęp - mówi chemik dr Wiktor Lewandowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ochronić się przed elektromagnetycznym smogiem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 19:48
– Elektrosmog to pojęcie głównie kojarzone z promieniowaniem elektromagnetycznym, które w zależności od zakresu może szkodzić – mówi gość audycji, prof. Mariusz Zdrojek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe właściwości nanodiamentów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 19:32
Nanodiamenty to maleńkie kryształy diamentu o średnicy zaledwie kilkudziesięciu nanometrów (czyli miliardowych części milimetra) - nowe materiały, które w ostatnich latach są intensywnie badane w czołowych ośrodkach naukowych na świecie, ze względu na swoje unikalne właściwości optyczne i magnetyczne
rozwiń zwiń