Prof. Jan Szmidt: w życiu miałem dużo szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 23:10
Wybitny polski uczony, elektronik, rektor Politechniki Warszawskiej, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich przyznaje, że do dziś lubi stawiać czoła trudnościom. - Jak ktoś mówi, że czegoś nie da się zrobić, albo niemożliwe jest połączenie takiej funkcji z tamtą, bo to za dużo pracy, to się da - zdradza swoje życiowe credo prof. Jan Szmidt.
Audio
  • Po drugiej stronie lustra 16 września godz. 23:08
Prof. Jan Szmidt
Prof. Jan SzmidtFoto: PAP/Piotr Nowak

Gość Jedynki przyznaje, że w połowie jest humanistą i łatwo się wzrusza. - Po maturze zastanawiałem się, czy nie zostać humanistą - wspomina profesor Jan Szmidt. Nie chciał zostać lekarzem, tak jak ojciec, bo niezbyt interesowała go biologia. Zafascynował go natomiast rozwój techniki, choć na przełomie lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku nie wiedział nawet czym jest elektronika.

W końcu wybrał Wydział Elektroniczny Politechniki Warszawskiej. - Poszedłem tam, bo wierzyłem, że tam da się zrobić coś nowego, coś fajnego, a poza tym tam najtrudniej było się dostać - wyjaśnia swój wybór.

Po studiach wybiera karierę naukową, choć miał już zapewnioną pracę w przemyśle. Jego zdaniem miał szczęście, że na jego naukowej drodze pojawił się profesor Andrzej Jakubowski, który zaproponował mu etat. Potem szczęście dopisało mu również przy realizacji naukowych wyzwań i przy stażu w Stanach Zjednoczonych.

Rodzinnym miastem profesora jest Biłgoraj, który - w jego opinii - miał tradycję, że było tam dużo ludzi przedsiębiorców. Biłgoraj słynął z sitarzy i produkcji sit oraz przetaków. Sitarze wywarli wpływ na rozwój miasta, który można zaobserwować także obecnie.

Jak wspomina młodzieńcze lata spędzone w Biłgoraju? Dzięki czemu udało mu się zbudować karierę naukową? Dlaczego zdecydował się na karierę administracyjną, najpierw prodziekana, a w końcu rektora? Dlaczego polskie uczelnie są na dalekich miejscach w światowych w rankingach? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Jan Szmidt (elektronik, rektor Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 23.08

ag

Czytaj także

Nanotechnologia rewolucjonizuje nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 01:20
- Nanotechnologia jest obszarem, na którym spotkali się chemicy i fizycy. W ciągu ostatnich 20 lat w nauce o materiałach i ich właściwościach dokonał się ogromny postęp - mówi chemik dr Wiktor Lewandowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ochronić się przed elektromagnetycznym smogiem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 19:48
– Elektrosmog to pojęcie głównie kojarzone z promieniowaniem elektromagnetycznym, które w zależności od zakresu może szkodzić – mówi gość audycji, prof. Mariusz Zdrojek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe właściwości nanodiamentów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 19:32
Nanodiamenty to maleńkie kryształy diamentu o średnicy zaledwie kilkudziesięciu nanometrów (czyli miliardowych części milimetra) - nowe materiały, które w ostatnich latach są intensywnie badane w czołowych ośrodkach naukowych na świecie, ze względu na swoje unikalne właściwości optyczne i magnetyczne
rozwiń zwiń