Jan Kobuszewski – zmarnowany polski Charlie Chaplin

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 23:08
Tak nazwała zmarłego w sobotę (28.09) aktora Agnieszka Osiecka. Jan Kobuszewski wcielał się w role majstrów, szoferaków i kombinatorów, a zaczynał w Teatrze Narodowym u Kazimierza Dejmka. Pomimo ogromnej popularności pozostał niezwykle skromnym i bardzo rodzinnym człowiekiem.
Audio
  • Jan Kobuszewski - zmarnowany polski Chaplin (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Jan Kobuszewski podczas benefisu w Teatrze Kwadrat na jego cześć z okazji 55-lecia pracy scenicznej (2011 r.)
Jan Kobuszewski podczas benefisu w Teatrze Kwadrat na jego cześć z okazji 55-lecia pracy scenicznej (2011 r.)Foto: PAP/Tomasz Gzell

Kobuszewski Jan pap 1200x660.jpg
Jan Kobuszewski - odchodzą najwięksi

Roman Dziewoński wspomina swoje pierwsze spotkanie z Janem Kobuszewskim. - Razem z Wiesławem Michnikowskim nieźle rozrabiali - mówi gość Jedynki. Ze względu na duży wzrost jego nauczyciel (i nauczyciel Wiesława Gołasa) Aleksander Zelwerowicz powiedział, że Jan Kobuszewski jest pociągłego wzrostu. Mało kto wie, że Kobuszewski dwa razy zdawał do szkoły aktorskiej, bo za pierwszym razem nie został przyjęty. I oprócz Edwarda Dziewońskiego (ojca Romana) był jedynym, który wystąpił we wszystkich kabaretach Dudek. Roman Dziewoński zaznacza, że o Janie Kobuszewskim nie można mówić inaczej, jak z uśmiechem na ustach.

Magdalena Zawadzka podkreśla, że Jan Kobuszewski, oprócz tego, że był wspaniałym aktorem, był jeszcze człowiekiem niesłychanie kulturalnym. - Fantastycznie wychowanym, z wielką klasą, który miał poczucie humory, nie tylko generalnie, ale i na własny temat i w jego wykonaniu nawet teksty, które wykraczały poza savoir vivre, a grał dziwaków, łobuzów, prostaków z takim nieprawdopodobnym wdziękiem, że przestawało to mieć znamiona tego brutalnego chamstwa - mówi aktorka.

Teresa Lipowska zwraca uwagę, że Jan Kobuszewski był człowiekiem, który nigdy nikomu nie odmawiał. - Był ogromnie uczynny, z ogromnym taktem, takiej starej daty, jeśli chodzi o sposób bycia - wspomina aktorka.

W audycji również archiwalne nagrania rozmów Anny Retmaniak z Janem Kobuszewskim.

Jak Jan Kobuszewski trafił do kabaretu Dudek? Czy chętnie uczył się ról na pamięć? W jakim sporcie był zakochany? Posłuchaj całej audycji, okraszonej piosenkami w wykonaniu Jana Kobuszewskiego oraz skeczem zagranym wspólnie z Andrzejem Kopiczyńskim.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra"

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Gość: Roman Dziewoński

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 23.08

ag

Czytaj także

Jan Kobuszewski: Wszystko zawdzięczam kobietom

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 12:00
Znakomity aktor, który świętuje 55 lat pracy scenicznej, tylko w Jedynce zdradza, że wielbi kobiety oraz to, jakie lubi dostawać prezenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakończył się XI Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:29
Gala Zamknięcia XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbyła się 29 września w Gdyni. W tym roku w Konkursie Głównym zaprezentowano 30 filmów. Najważniejszą nagrodę, czyli "Złoty Opornik" zdobył film  "Paszporty Paragwaju", a "Platynowy Opornik" za całokształt twórczości otrzymał Lech Majewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Arystokrata satyry". Politycy, artyści i dziennikarze wspominają Jana Kobuszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 21:11
- Odszedł Pan Jan Kobuszewski. Jakiś ciepły promyk zgasł - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Jan Kobuszewski, wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek zmarł w sobotę rano. 
rozwiń zwiń