Pisarz, scenarzysta, dziennikarz, lokalny patriota - Dominik Rutkowski

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 14:35
W powieści pt: "Zadry" z 2017 roku opisuje skomplikowaną historię ziem zachodnich i byłych PGRów, a w najnowszej zatytułowanej "Złe dzieci"  pokazuje parę Norwegów, którzy po latach chcą odnaleźć w Warszawie grób ojca - niemieckiego nazisty. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był Dominik Rutkowski, pisarz, scenarzysta, przewodnik warszawski. 
Audio
  • Dominik Rutkowski gościem radiowej Jedynki (Po drugiej stronie lustra)
Ppłk Krzysztof Przepiórka (L) oraz Dominik Rutkowski (P) podczas wieczoru autorskiego, związanego z prezentacją książki Szturman. Odważni żyją, ostrożni trwają.  2017 r.
Ppłk Krzysztof Przepiórka (L) oraz Dominik Rutkowski (P) podczas wieczoru autorskiego, związanego z prezentacją książki "Szturman. Odważni żyją, ostrożni trwają". 2017 r. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Autor z maestrią łączy plany czasowe, dodając do nich w każdej książce wątki kryminalne. Dodatkowym walorem jego powieści jest gruntowna wiedza historyczna i znajomość Warszawy.

Gość audycji w rozmowie z Małgorzatą Raduchą zdradził, jak powstają jego powieści. - Książkę wymyśla się na długo przed, zanim się usiądzie do komputera, wtedy przydaje się pióro, ponieważ tworzy się notatki, układa się kompozycje książki, wymyśla bohaterów - wyjaśnił. - Przy mojej ostatniej książce sam proces pisania był bardzo krótki, tylko trzy miesiące. Przy poprzedniej przy "Zadrach", która jest dużo obszerniejszą lekturą, ten proces pisania przy klawiaturze trwał 2,5 roku - wspominał autor. 

Dominik Rutkowski jest twórcą takich książek jak "Ile kroków do domu", "Pozostał gniew", "Zadry", "Złe dzieci", czy "Szturman, odważni żyją, odważni trwają" w której współtwórca GROMU ppłk. Krzysztof Przepiórka opowiada autorowi o kulisach działania specjednostek.  

"Lombard - życie pod zastaw" 

Poza pisaniem powieści Dominik Rutkowski pisze scenariusze  do serialu "Lombard - życie pod zastaw" , nagrodzonego 3 telekamerami w tym roku. - Staram się tą pracę wykonywać najsumienniej jak umiem i jestem dumny z osiągnięć serialu. Dostaliśmy w tym roku trzecią Telekamerę po raz kolejny z miażdżącą przewagą nad konkurencją - mówił Dominik Rutkowski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji okraszonej czytanymi fragmentami książek Dominika Rutkowskiego. 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Małgorzata Raducha 

Gość: Dominik Rutkowski (pisarz, dziennikarz) 

Data emisji: 6.04.2020 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans 

Czytaj także

Dowcipna strona Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 13:37
- Gdyby przyjrzeć się uważnie zawartości archiwum Zbigniewa Herberta, moglibyśmy ułożyć antologię zabawnych stwierdzeń, podpisów, pseudonimów, żartów - powiedział w radiowej Jedynce Andrzej Franaszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jane Austen - umiłowana powieściopisarka Brytyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 16:06
Napisała zaledwie 7 książek, ale i tak uchodzi za niedościgły wzór obserwacji psychologicznej. "Austenomaniacy" czy "Janeici" - tak często nazywa się wielbicieli Jane Austen. Tydzień temu do kin trafił film "Emma" - kolejna ekranizacja jej powieści. 
rozwiń zwiń