Ks. prof. Józef Tischner - nauczyciel wolności i nadziei

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 13:05
28 czerwca tego roku przypada 20. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera, wybitnego filozofa, kapelana Solidarności i wykładowcy Papieskiej Akademii Teologicznej. W audycji "Po drugiej stronie lustra" przypomnieliśmy myśl filozoficzną, życie, aktywną działalność naukową i społeczną duszpasterza, który dzięki swojej niezwykłej osobowości cieszył się wielkim autorytetem i popularnością, również w mediach. 
Ks. prof. Józef Tischner
Ks. prof. Józef TischnerFoto: Pap/Caf - Piotr Rayski - Pawlik telefoto

Posłuchaj
42:31 2020_06_15 23_08_59_PR1_Po_drugiej_stronie_lustra.mp3 Ks. prof. Józef Tischner - nauczyciel wolności i nadziei ( Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Prof. Zbigniew Stawrowski, założyciel Instytutu Myśli Józefa Tischnera, wspomina na antenie Programu 1 Polskiego Radia wybitnego filozofa. - Józef Tischner był jedyną osobą, która próbowała patrzeć na wydarzenia tej pierwszej "Solidarności" z perspektywy filozofa sięgając głębiej do naszego człowieczeństwa, wymiaru etycznego - mówi prof. Stawrowski. - Trzeba przyznać, że niewielu poszło jego śladem - dodaje. 

Znaczenie "słowa" 

Józef Tischner jako filozof i nauczyciel akademicki opisywał otaczający świat słowami, które są zarówno narzędziem pracy  filozofa i duszpasterza. - Słowo jakim posługiwał się Tischner miało jeszcze drugi wymiar, nie tylko ten teoretyczny, ale również praktyczny - podkreśla prof. Stawrowski. - On bardzo szybko jako ksiądz i filozof uświadomił sobie, że słowa mają nie tylko opisywać rzeczywistość, ale także odpowiadać na bóle i nieszczęścia, które krążą pomiędzy ludźmi. (...) Józefowi Tischnerowi bardzo zależało na tym, żeby pokazać budujący sens słów - uważa gość audycji. 

Misja Instytutu Myśli Józefa Tischnera 

Ksiądz Józef Tischner zmarł, ale narodził się Instytut, który ma na celu przekazywanie myśli filozofa kolejnym pokoleniom. - Staramy się publikować zwłaszcza teksty filozoficzne, to jest nasze główne zadanie, ale także organizujemy debaty na temat wszystkich problemów, które poruszały Józefa Tischnera - mówi prof. Zbigniew Stawrowski - założyciel Instytutu Myśli Józefa Tischnera. 


- Ks. Jozef Tischner mówił np. o tym, że filozofia jest po to, żeby badać ludzką biedę, cierpienie, ludzkie dramaty i próbować na nie odpowiedzieć - wyjawia dr Anna Karoń Ostrowska, uczennica wybitnego filozofa. - Mówił, że filozofia jest po to, żeby pomagać człowiekowi i ratować go - dodaje. 

 "Tischner. Biografia"

Nad życiem ks. prof. Józefa Tischnera pochylił się red. Wojciech Bonowicz zbierając przez wiele lat materiały biograficzne i odkrywając wciąż nowe fakty. 

- Miałem okazję chodzić na jego wykłady, poznać go osobiście, trochę współpracować - wspomina red. Wojciech Bonowicz. - To co było jego znakiem firmowym to pewien rodzaj optymizmu w relacjach z ludźmi, który opierał się na zaufaniu, przekonaniu o dobrej woli człowieka - dodaje. 


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Zbigniew Stawrowski (UKSW, założyciel Instytutu Myśli Józefa Tischnera), dr Anna Karoń Ostrowska  (Akademia Ignatianum w Krakowie i Instytutu Myśli Józefa Tischnera), Wojciech Bonowicz (autor książki "Tischner. Biografia")

Data emisji: 15.06.2020 r. 

Godzina emisji: 23.08

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czułość jest spoiwem związku". Przypominamy rozmowę z Zuzanną Celmer

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 23:09
Psycholog, psychoterapeutka, autorka wielu bestsellerów na temat związków Zuzanna Celmer zmarła 1 marca br. Miała 80 lat. W audycji "Po drugiej stronie lustra" przypomnieliśmy fragmenty archiwalnej rozmowy z ekspertką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To była posługa niezwykła i przełamująca stereotypy". Abp Polak o pontyfikacie Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 14:50
W 100-lecie urodzin przypominamy nauczanie św. Jana Pawła II, w szczególności dziedzictwo myśli i czynu, aby pokazać aktualność oraz wpływ pontyfikatu papieża Polaka na współczesne życie chrześcijan. Przywołamy szczególną misję, którą była ewangelizacja świata realizowana poprzez liczne podróże i przesłanie do młodych ludzi, jak również duchowe dziedzictwo wiary i szeroką dokumentację stanowiącą świadectwo głoszenia wolności i poszanowania godności każdego człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ściana cieni". Wyprawa na świętą górę w Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 11:22
- Najważniejsze było pokazanie zderzenia u podnóża góry dwóch kultur Szerpów i alpinistów - mówi Eliza Kubarska, twórczyni filmu "Ściana cieni". Wyjaśnia, że Szerpowie, czyli ludność zamieszkująca najwyższe pasma himalajskie, uważa całe Himalaje za królestwo bogów. Zostało tylko kilka takich ostatnich, świętych gór, na które po prostu nie wolno się wspinać i po nich chodzić. - Jednak i one stają się celem dla wspinaczy, co pokazuję w moim filmie - mówiła Eliza Kubarska.
rozwiń zwiń