Portret Juliusza Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 11:14
W sobotę 5 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego, jednego z najczęściej wystawianych dramatów wieszcza. Ten ubrany w baśniowy kostium moralitet, inspirowany utworami Szekspira, daje ogromne możliwości interpretacyjne i inscenizacyjne. W audycji przypomnimy nie tylko to dzieło Juliusza Słowackiego, jego wkład w rozwój dramaturgii polskiej i światowej, ale również jego barwny życiorys, filozofię, związki z innymi romantykami.
Przedstawienie Balladyna w Teatrze Miejskim im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w 1938 roku.
Przedstawienie "Balladyna" w Teatrze Miejskim im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w 1938 roku.Foto: NAC

Juliusz Słowacki, choć jest w kanonie lektur, nie jest łatwym autorem. - Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca - mówi prof. Maria Jolanta Olszewska. Zwraca uwagę, że żeby Słowacki zachwycił trzeba go polubić, zrozumieć i - jak to ujęła - pochylić się nad jego dziełami, które są bardzo różne.


Posłuchaj
36:05 2020_08_31 23_46_15_PR1_po_drugiej_stronie_lustra.mp3 Juliusz Słowacki i jego "Balladyna" (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Profesor przypomina, że pierwsze wystawienie "Balladyny" w 1862 roku we Lwowie okazała się przysłowiową klapą. Dramat wystawiono powtórnie i klapa się powtórzyła. Dopiero wystawienie "Balladyny" w Krakowie w 1868 roku przez Stanisława Koźmiana z Antoniną Hoffmann w roli głównej sprawiło, że dramat został doceniony.

Marek Piekut z Akademii Teatralnej wskazuje, że Juliusz Słowacki przejął i zaakceptował ówczesny sposób konstruowania sztuk teatralnych pisanych tak, żeby umożliwiały przez niemal cały spektakl grę aktorki uważanej za gwiazdę. Według niego, "Balladyna" w swej konstrukcji przypomina "Lady Makbet" Wiliama Szekspira.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Anna Stempniak

Rozmawiała: Dorota Kołodziejczyk

Goście: prof Maria Jolanta Olszewska (kierownik Pracowni Historii Dramatu Uniwersytetu Warszawskiego), Marek Piekut (wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie)

Data emisji: 31.08.2020 r. 

Godzina emisji: 23.10

ag


Czytaj także

Juliusz Słowacki – urodził się poetą, a zmarł prorokiem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 05:47
172 lata temu zmarł jeden z najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu, poeta, który przeszedł do historii jako wieszcz narodowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 06:00
Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
rozwiń zwiń