Prof. Przemysław Urbańczyk. Archeolog, który idzie pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 11:30
Podważanie utartych poglądów i formułowanie nowych hipotez - to jego specjalność. W Skandynawii odkrył półziemianki, które przypisał Słowianom biorącym udział w pierwszych wikińskich wyprawach. Przodków Mieszka I wywodzi z państwa wielkomorawskiego, zaprzecza istnieniu plemion Polan i Wiślan oraz sugeruje, że nazwa "Polska" została wymyślona... w Rzymie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Elnur

- Nie wiem, czy to jest determinacja płynięcia pod prąd, tylko może jest to jakaś taka skłonność do sprawdzania utartych już twierdzeń i opinii. Jak mówił Karl Popper, najskuteczniejszą metodą dokonywania postępu w nauce, jest próbowanie zaprzeczania aktualnym teoriom, a nie ich potwierdzanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Przemysław Urbańczyk - z Instytutu Archeologii UKSW oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.


czytaj więcej
shutterstock_Polska Europa mapa 280.jpg
Jak to było zanim Polska została Polską? Rozmowa z prof. Urbańczykiem

Jest autorem ponad 400 publikacji, w tym 12 książek monograficznych z zakresu historii i archeologii wczesnego średniowiecza Polski, Europy Środkowo-Wschodniej, Skandynawii i wysp północnego Atlantyku.

"Zawsze interesowały mnie starocie"

Kiedy zdecydował, że archeologia to jego przeznaczenie? - Była to nagłą decyzja, kiedy w klasie maturalnej nasza wychowawczyni zaczęła wszystkich pytać, gdzie wybierają się na studia, powiedziałem, że ja na archeologię. Jakoś to przyszło samo z siebie. Odpowiedziałem automatycznie. Faktycznie poszedłem i do dzisiaj nie żałuję tej decyzji - zdradza w radiowej Jedynce. 

- Zawsze interesowały mnie tzw. starocie. Moja babcia twierdziła, że już jako małe dziecko widać było, że będę archeologiem, bo w przeciwieństwie do innych dzieci lubiłem bawić się rozmaitymi starymi, brudnymi, połamanymi przedmiotami. Może ta skłonność do "grzebania w śmieciach" byłą jakimś wczesnym przejawem tego, że później będę archeologiem - mówi prof. Przemysław Urbańczyk.

Posłuchaj
41:11 2020_09_07_23-09-18_PR1_PR1_Po_drugiej_stronie_lustra Rozmowa z archeologiem prof. Przemysławem Urbańczykiem (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

"Przyszłością każdego człowieka jest skończenie jako zwłoki"

W swojej najnowszej książce "Trudna historia zwłok" profesor prezentuje szerokie zestawienie zwyczajów związanych z grzebaniem zmarłych - począwszy od najdalszej przeszłości przez zwyczaje współczesne, aż po wybiegnięcie w przyszłość.

- Temat trudny, ale trzeba brutalnie powiedzieć, że dotyczy nas wszystkich. Przyszłością każdego człowieka, czy biednego czy bogatego, mądrego czy głupiego, jest skończenie jako zwłoki. Równocześnie jest to pole zainteresowania i badań archeologii. Przecież my docieramy do przeszłych społeczeństw właśnie przez badanie ich materialnych szczątków - zaznacza rozmówca Katarzyny Kobyleckiej. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Przemysław Urbańczyk (Instytut Archeologii UKSW oraz Instytut Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 7.09.2020

Godzina emisji: 23.09

kh

Zobacz więcej na temat: archeologia Katarzyna Kobylecka

Czytaj także

"To jedna z większych zagadek". Odkryte kolejne rysunki na płaskowyżu Nazca w Peru

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 15:09
Gigantyczne naziemne geoglify przedstawiające zwierzęta, rośliny i figury geometryczne stworzyli na tym pustynnym terenie Indianie kultury Nazca. Jaką funkcję pełniły, skoro można je podziwiać w pełnej okazałości tylko z lotu ptaka? To największa zagadka i pytanie, na które od niemal stu lat próbują odpowiedzieć badacze.
rozwiń zwiń