"O rzeczach, które się filozofom nie śniły... "

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 12:00
- Nic tak dobrze nie pomaga osobie pogubionej jak filozofia - mówi w audycji "Po drugiej stronie lustra" filozof prof. Jacek Hołówka z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, z którym Katarzyna Jankowska rozmawiała m.in. o drogach prowadzących do dojrzałości i ukształtowania się naszej osobowości, oraz o motywach jakie mają wpływ na nasze wybory i działania. 
Lasy Oliwskie
Lasy OliwskieFoto: Katarzyna Jankowska

Spośród wielu nauk humanistycznych filozofia zajmuje się wyjaśnianiem otaczającej nas rzeczywistości. Pokazuje i tłumaczy także zjawiska związane z naturą człowieka.

- Filozofia pokazuje nam, że przede wszystkim liczy się uczciwość i szczerość w ujawnianiu swoich przekonań, ale także pewien rodzaj uległości, spokoju i cierpliwości - mówi prof. Hołówka.


Posłuchaj
38:42 2020_10_05 23_09_44_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 Rozmowa z prof. Jackiem Hołówką (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 


W nowej książce pod tytułem "Droga do dorosłości" napisanej wspólnie z prof. Anną Głąb, gość "Wieczoru z Jedynką" przekonuje, że "zadaniem rozsądnego człowieka jest wzmocnienie swoich talentów i praca nad sobą".

Książka z jednej strony uczy, jak kierować swoim życiem, a z drugiej strony tego, jak je przeżywać, rozumieć i oceniać.  Dorosłość, jak dowodzą autorzy książki, jest nieustannie wytwarzana, "splatana" i "wiązana" z okruchów wiedzy i sztuki, doświadczenia i pamięci.

Ścieżka Filozofów w Lesie Oliwskim fot. Katarzyna Jankowska Ścieżka Filozofów w Lesie Oliwskim fot. Katarzyna Jankowska

W audycji była także mowa o tym, że filozofia znajduje odniesienia w literaturze. William Szekspir w sztuce "Hamlet" pisał: "Więcej jest rzeczy na Ziemi i w niebie, niż się śniło waszym filozofom". Profesor zapytany, co według niego nie śni się filozofom i czy jest to może porządek serca, na który nie ma miejsca w intelektualnym porządku mówi, że dokładnie tak jest. - Filozofia ma właśnie taką tendencję, żeby pewne rzeczy widzieć w sposób bardzo krytyczny, bardzo naukowy, niemalże laboratoryjny -wyjaśnia. 

Według profesora, obok miłości, drogą prowadzącą nas do dorosłości jest także m.in. samotność. - Każdy z nas może być skazany na samotność, jeśli kompletnie się w życiu zaplącze. Ale istnieje druga wersja samotności i jest to samotność dobrowolnie wybrana. Samotność polegająca na tym, że chcemy się wyciszyć, chcemy porozmawiać sami ze sobą. Na tym polega głównie prywatność - zaznacza rozmówca Katarzyny Jankowskiej.

- Prawo do prywatności, które nam przysługuje, więcej nawet - żądanie, żeby nam zagwarantowano prywatność - dotyczy tej sprawy przede wszystkim. Czasami jesteśmy przeładowani kontaktami z innymi ludźmi, mimo tego, że inni ludzie nas wychowują, ukierunkowują czy zachęcają do tego byśmy w bardziej ciekawy sposób przeżyli swoje życie. "Porozmawiać sam ze sobą" nie znaczy, że będę mówił na głos, ale chcę żeby nikt mi nie przeszkadzał - wyjaśnia gość Jedynki. - Człowiek, jeżeli serio bierze filozofię, musi być samotny - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z prof. Jackiem Hołówką.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Jacek Hołówka (filozof, Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 5.10.2020

Godzina emisji: 23.09

kh

Czytaj także

Ks. prof. Józef Tischner - nauczyciel wolności i nadziei

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 13:05
28 czerwca tego roku przypada 20. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera, wybitnego filozofa, kapelana Solidarności i wykładowcy Papieskiej Akademii Teologicznej. W audycji "Po drugiej stronie lustra" przypomnieliśmy myśl filozoficzną, życie, aktywną działalność naukową i społeczną duszpasterza, który dzięki swojej niezwykłej osobowości cieszył się wielkim autorytetem i popularnością, również w mediach. 
rozwiń zwiń