Studium fascynacji przemocą. "Krasz" na motywach powieści J.G. Ballarda

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 10:50
Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była reżyserka teatralna, dyrektorka artystyczna warszawskiego STUDIO teatrgaleria - Natalia Korczakowska, która właśnie pracuje nad spektaklem na podstawie powieści "Crash" Jamesa Ballarda.
Plakat promujący spektakl Krasz
Plakat promujący spektakl "Krasz"Foto: mat. promocyjne

Ekranizacja powieści 

Po niemal pięćdziesięciu latach od wydania "Kraksy" warto spojrzeć na tę kultową i kontrowersyjną powieść, jak na przenikliwą i spełnioną wizję świata, w którym przyszło nam żyć. Dzieło Ballarda, osławione ekranizacją Davida Cronenberga, jest dystopią, umyślnie operującą pornograficznym językiem i surrealistyczną poetyką. Pisarza nie interesuje moralizowanie, ani “krew, nasienie i płyn chłodzący”. Wręcz przeciwnie, z humorem kreśli on dramaty wyobcowanych, mylących fikcję z rzeczywistością ludzi.


Posłuchaj
42:49 2021_02_15 23_09_59_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 "Krasz". Spektakl na motywach powieści J.G. Ballarda (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Jaka jest różnica między filmem a książką? - Myślę, że na braku humoru u Cronenberga, którego pełna jest książka. To jest poczucie humoru u człowieka, który jest głęboko przestraszony - mówi na antenie radiowej Jedynki Natalia Korczakowska. - To jest poczucie humoru obszyte tragedią, ale jest jednak dystans do tej rzeczywistości, która pozwala na dotkliwsze obserwacje - dodaje. 

"Krasz"

"Krasz" to groteska sceniczna rozgrywająca się w bliskiej przyszłości. Przedstawieniu Natalii Korczakowskiej towarzyszy pytanie o źródła przemocy, o to dlaczego ludzie jej używają i niszczą siebie nawzajem oraz wreszcie, co jest im potrzebne, aby odzyskać dostęp do swoich emocji, wyobraźni i ciał. 

- Wywodzę się z myślenia o tym, żeby nie promować przemocy. Mamy również na banerach w teatrze napisane "Stop przemocy". To jest ta granica w której my powinniśmy jako cywilizowane społeczeństwo pilnować - dopowiada. 

Podczas audycji porozmawialiśmy również między innymi o tym na czym polega postawa nowoczesnego artysty oraz jak współcześnie robi się spektakle. 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Michał Montowski

Gość audycji: Natalia Korczakowska (reżyserka teatralna, dyrektorka artystyczna warszawskiego STUDIO teatrgaleria)

Data emisji: 15.02.2021 r. 

Godzina emisji: 23.07

mat. prasowe/ans 

Czytaj także

Prof. Hanna Kóčka-Krenz - autorka sensacyjnych odkryć na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:30
Prof. Hanna Kóčka-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do najwybitniejszych archeologów mediewistów. Swoje życie zawodowe związała z Wielkopolską, a Poznań - dzięki jej badaniom - znów odgrywa pierwszorzędną rolę w historii początków państwa polskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzaj kina artystyczego". Mariusz Wilczyński o filmie "Zabij mnie i wyjedź z tego miasta"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:50
Wybitny, oryginalny, idący swoją drogą artysta, twórca filmów animowanych. Jego najnowsza, pełnometrażowa animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta" zdobyła Złote Lwy w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która w tym roku odbyła się w formie online. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był reżyser - Mariusz Wilczyński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Faraon" Jerzego Kawalerowicza klasyką polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 11:50
Niebawem minie 55 lat od premiery ekranizacji powieści Bolesława Prusa pt. "Faraon", nominowanej do Oscara i wielokrotnie nagradzanej, należącej dziś do klasyki polskiego kina. Reżyser filmu Jerzy Kawalerowicz, gdyby żył, 19 stycznia skończyłby 99 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Anna Malewska-Szałygin: "etnopolitologia" to dobry materiał dla polityków

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 23:07
Czym jest "etnopolitologia"? Taki termin sformułowała prof. Anna Malewska-Szałygin, która badała, co myślą ludzie o sprawach publicznych i dlaczego tak myślą. - To bardzo cenny materiał dla polityków - przyznaje.
rozwiń zwiń