Tajemnice związane z naszymi wyborami i wartościami

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 14:18
W audycji "Po drugiej stronie lustra" spotkaliśmy się z prof. Zbigniewem Stawrowskim, znawcą filozofii Platona, Immanuela Kanta oraz Georga W. F. Hegla. Porozmawialiśmy o naturze człowieka, mając na uwadze wskazówki filozofów, którzy przed nami stawiali sobie pytania o to, kim jesteśmy i czym się w życiu kierujemy.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/fongleon356

Marek Aureliusz FREE 1200.jpg
Stoicyzm - harmonia w filozofii

Siła Filozofii

Filozofia, która wydaje się nauką tylko teoretyczną, nie ogranicza się jedynie do teorii, ale na jej teoriach można kształtować rzeczywistość. To dzięki wiedzy człowiek może się rozwijać, działać i rozwiązywać swoje problemy. 

Posłuchaj
43:27 Jedynka/Po drugiej stronie lustra - 4.05.2021 mp3 Tajemnice związane z naszymi wyborami i wartościami (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Jakie korzyści może człowiek czerpać z tej nauki i gdzie można szukać filozoficznych inspiracji? - Mądrość jest wartością samą w sobie, ale jest mnóstwo innych korzyści dodatkowych. Nie ma większej radości niż moment, kiedy nagle zrozumiemy, że dowiemy się czegoś fascynującego. To jest największa radość, największy pożytek - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zbigniew Stawrowski.

.Ostrów Tumski, Ogród Botaniczny we  Wrocławiu fot. Katarzyna Jankowska 

Zjawisko tajemnicy w życiu człowieka 

Filozoficzna refleksja prowadzi do odkrywania tajemnic związanych z naszymi wyborami i wartościami, wokół których budujemy swój świat. 

Gość audycji tłumaczy, że za pojęciem "tajemnica" kryje się swego rodzaju niepewność, niejasność. - Z jednej strony pragniemy wiedzieć więcej, rozumieć, ale możemy to robić tylko dlatego, że mamy jednocześnie nieustannie poczucie braku, niewiedzy, niepewności, niezrozumienia - podkreśla prof. Stawrowski. - Jesteśmy gdzieś zawieszeni pomiędzy, wciąż czegoś poszukujemy, nasze nadzieje oczekują na spełnienie - dodaje. 

Jaka jest różnica między sekretem a tajemnicą? - Sekret to jest to coś, co komuś powierzamy, coś, co jest komuś znane, a z jakichś powodów skrywane, poufne, tajne - mówi profesor. - Ta wiedza jest przekazywana np. spowiednikowi czy dziennikarzowi, którzy mają w obowiązku zachować te informacje w sekrecie - dopowiada. 

***

W audycji wraz z profesorem Stawrowskim zastanowiliśmy się między innymi nad przesłaniem, które zawarł Antoine de Saint Exupery w książce "Mały Książę", ponieważ mija właśnie 75 lat od jej pierwszego, francuskiego wydania.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: prof. Zbigniew Stawrowski (profesor nauk społecznych, filozof polityki, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera, profesor Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 4.05.2021 r. 

Godzina emisji: 0.10

ans

Czytaj także

Prof. Roman Ingarden pytał o kondycję człowieka w zmieniającym się świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 19:07
Przybliżamy sylwetkę wybitnego polskiego filozofa profesora Romana Ingardena, który jest jednym z patronów roku 2020. W 1918 roku pisał doktorat pod opieką Edmunda Husserla, pozostawił spuściznę naukową i dydaktyczną, a także zapisał się na trwałe w dziejach polskiej myśli filozoficznej. Roman Ingarden jest autorem między innymi "Książeczki o człowieku".
rozwiń zwiń