Polska wystawa na Biennale Architektury w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:59
22 maja otwiera się przełożone z ubiegłego roku Biennale Architektury w Wenecji, prestiżowy przegląd i konkurs projektów reprezentujących poszczególne kraje świata. W tym roku Polskę - decyzją jurorów - reprezentuje kolektyw PROLOG +1. Na temat przewodni imprezy: "Jak będziemy żyć razem?" odpowiada on projektem "Trouble in Paradise" o przyszłości życia wspólnotowego na wsi, jako samodzielnym obszarze.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Tetiana Tuchyk

mid-21513004.jpg
Dom Marii Skłodowskiej-Curie wystawiony na sprzedaż. Co wiemy o podparyskiej posiadłości?
Posłuchaj
41:33 2021_05_18 00_13_52_PR1_Po_drugiej_stronie_lustra.mp3 Hanna Wróblewska wyjaśnia, że młodzi architekci "postanowili zrobić wystawę o tym, jak będziemy żyć razem, biorąc pod uwagę to, co działo się, dzieje i może się dziać w Polsce na terenach wiejskich" (Jedynka/Po drugiej stronie lustra)

- PROLOG +1 jest to szóstka młodych architektów rozsianych po całej Polsce i po całym świecie, którzy wygrali konkurs na wystawę w Pawilonie Polskim w Wenecji, mówiąc, że musimy wrócić na wieś. Jako pierwsi zauważyli, że w wielu projektach pojawiających się na Biennale w Wenecji nikt nigdy nie poruszał problemu terenów wiejskich, które zajmują 93 proc. Polski. PROLOG +1 pokazał więc, że oczy architektów nigdy nie były skierowane w tę stronę, która wydawałaby się najbardziej naturalną - mówi Hanna Wróblewska, kuratorka Pawilonu Polskiego w Wenecji, historyk sztuki i dyrektorka Galerii Sztuki Zachęta.

Zaprosili zespoły z całej Europy

Hanna Wróblewska wyjaśnia, że młodzi architekci "postanowili zrobić wystawę o tym, jak będziemy żyć razem, biorąc pod uwagę to, co działo się, dzieje i może się dziać w Polsce na terenach wiejskich".

- W Polsce czy też w Europie Środkowej, bo oni są kolektywem kuratorskim… Natomiast do wzięcia udziału zaprosili sześć zespołów z Europy: polski Rzut, rosyjsko-szwajcarski Cosmos oraz belgijski, z Niemiec Wschodnich i Hiszpanii. Zrobili z nimi warsztaty, a teraz one dają swoją odpowiedź, każdy zwracając uwagę na coś innego, jak możemy kiedyś żyć razem na wsi - zauważa Hanna Wróblewska.

Jakie odpowiedzi?

- Te odpowiedzi są pokazane na tle ogromnej panoramy, którą stworzyli z PROLOG-iem artyści fotograficy Michał Sierakowski, Paweł Starzec oraz artysta wizualny Jan Domicz. Jest to panorama wsi polskiej wyglądająca na jeden wielki obraz, tak jak Panorama Racławicka, ale jednocześnie składająca się z różnych sklejonych znanych nam elementów krajobrazów wiejskich - opowiada Hanna Wróblewska.

- Widzimy więc sielskie pola, ale też linie energetyczne, starsze założenia wiejskie, jak i domy popegeerowskie. To jest ta wieś piękniejsza i mniej piękna, która towarzyszy nam w ten sposób już od wielu lat. Pojawia się pytanie, co możemy z nią zrobić, nie podchodząc do wsi ani w sposób idealizujący, ani zbyt paternalistyczny, tylko wiedząc, że na wsi też mieszkają ludzie i ona musi im być wygodna, a nie tylko oddana deweloperom i tym, którzy będą budować swoje osiedla bez żadnej infrastruktury - kontynuuje.

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadził: Michał Montowski

Gość: Hanna Wróblewska (kuratorka Pawilonu Polskiego w Wenecji, historyk sztuki i dyrektorka Galerii Sztuki Zachęta)

Data emisji: 18.05.2021 

Godzina emisji: 0.13

DS

Czytaj także

Architektura i wszechświat. Polska na weneckim Biennale

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 11:12
- Proponujemy stworzenie wystawy na temat wyobraźni przestrzennej, która pozwala nam połączyć skalę ludzką ze skalą planety - mówiła Anna Ptak, kuratorka "Amplifikacji natury", zwycięskiego projektu wystawy w Pawilonie Polskim na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2018 
rozwiń zwiń