Dr Paweł Balsam: uwielbiam rozmawiać z pacjentami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 10:55
"Po drugiej stronie lustra" pojawił się dr Paweł Balsam - lekarz, internista, kardiolog oraz adiunkt w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także „podwójny doktor”, bo dr hab. n. med. i dr n. o zdrowiu. W kręgu jego zainteresowań i działalności naukowej znajduje się również zastosowanie informatyki medycznej i telemedycyny w kardiologii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/NIKCOA

kołtowski airocare.jpg
Naukowcy w czasie pandemii nie próżnują

- W szkole podstawowej miałem dwa plany: albo zostać lekarzem albo informatykiem. W liceum byłem na profilu matematyczno-fizycznym, który później okazuje się bardzo przydatny w medycynie. Zdawałem na politechnikę i na medycynę, dostałem się tu i tu, ale serce pokierowało mnie w stronę medycyny. Później też życie skierowało mnie do informatyki medycznej i rozwiązań telemedycznych. To, co kiedyś sobie wymyśliłem, ostatecznie udało się połączyć, ponieważ oprócz bycia lekarzem, prowadzę firmę, która tworzy rozwiązania informatyczne dla lekarzy - opowiada dr Paweł Balsam.

Posłuchaj
34:06 2021_06_01 00_13_56_PR1_Po_drugiej_stronie_lustra.mp3 Praca lekarza właściwie nie kończy się prawie nigdy. Dr Paweł Balsam musi być do dyspozycji przez 24 godziny (Jedynka/Po drugiej stronie lustra)

Publikacje i rozmowy

Dr Paweł Balsam to współautor licznych badań naukowych z zakresu kardiologii i farmakologii klinicznej. Prace jego autorstwa lub współautorstwa ukazały się na łamach "American Heart Journal", "Medicine", "Journal of the American College of Cardiology: Case reports", "Kardiologii Polskiej", "Polskiego Archiwum Medycyny Wewnętrznej", "Cardiovascular", "Drugs and Therapy", "Europace".

Gość Jedynki bardzo lubi również kontakt z pacjentami. - Strasznie uwielbiam przyjmować w poradni. Tygodniowo przyjmuję około 40 pacjentów kardiologicznych. Rozmowa jest bardzo potrzebna - zauważa.

Dr Paweł Balsam przyznaje, że wspomniana rozmowa wprowadza spokój, przekłada się na korzyści terapeutyczne i pozwala poszerzyć wywiad, a tym samym postawić dobrą diagnozę. - To jest wpływ na "psychę" pacjenta, czyli na część, o której niestety często zapominamy w naszym zawodzie. Natomiast to ma naprawdę olbrzymie znaczenie dla późniejszej współpracy z pacjentem i jego późniejszego samopoczucia. Pacjent musi być poinformowany, wiedzieć, co się z nim dzieje i jakie mamy plany wobec niego - dodaje.

Praca lekarza właściwie nie kończy się prawie nigdy. - Mam sporo pacjentów, którzy posiadają mój numer komórkowy i korzystają z niego w różnych sytuacjach. To są też pacjenci bardzo przyjaźni, którzy nie będą tego nadużywać, ale zdarzają się telefony w różnych godzinach i konieczność wykonania konsultacji. Jest to 24-godzinny zawód i nigdy nie wiadomo, kiedy pojawią się u pacjenta jakieś niepokojące objawy czy sytuacje - słyszymy.

Czytaj także:

Telemonitoring u pacjentów

Wspólnie z członkami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dr Paweł Balsam opracował zalecenia dotyczące stosowania telemonitoringu u pacjentów kardiologicznych, co szczególnie w czasie pandemii okazało się przydatne w ratowaniu ludzkiego życia.

- Tam, gdzie ta technologia była dostępna, sprawdziła się niesamowicie dobrze. W marcu poprzedniego roku stanęliśmy przed sytuacją, gdzie mieliśmy kilkuset pacjentów po zabiegach, których trzeba było monitorować, a nagle wszystkie pracowanie holterowskie zostały zamknięte i wyłączone z użytkowania. Znaleźliśmy rozwiązanie tej sytuacji poprzez aplikację na smartfony, która jest certyfikowana jako wyrób medyczny. Przy pomocy aplikacji oraz aparatu fotograficznego wbudowanego w telefon można było monitorować zmienność rytmu serca. Wdrożyliśmy to - mówi dr Paweł Balsam.

Zdecydowano się również na wysyłanie pacjentom urządzeń do monitorowania. Dowoziły je… firmy kurierskie. - Później mogliśmy podglądać na komputerach zaburzenia rytmu serca. Te rozwiązania pokazały, że podczas pandemii znajdują świetne zastosowanie. Współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia w tym zakresie i myślę, że wprowadzi pewne pakiety, które będą umożliwiały finansowanie rozwiązań telemedycznych. Pierwszym takim elementem już w trzecim kwartale tego roku będzie monitorowanie wszczepionych stymulatorów serca lub kardiowerterów-defibrylatorów - wyjaśnia.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Paweł Balsam (lekarz, internista, kardiolog oraz adiunkt w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 1.06.2021 

Godzina emisji: 0.13

DS

Czytaj także

Przebieg COVID-19 u osób z chorobami serca. Znany kardiolog wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 07:11
- Podczas pandemii, jeśli ktoś ma chorobę serca i naczyń, powinien restrykcyjnie przestrzegać zaleceń w leczeniu - powiedział kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ICZMP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

O serce trzeba dbać. Szczególnie teraz

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 19:30
Układ krwionośny to sieć "dróg" o długości około 30 tys. kilometrów. Jedyną częścią ciała gdzie krew nie dociera, jest rogówka oka. Serce jako jeden z najważniejszych narządów przepompowuje dziennie kilka tysięcy litrów krwi, dlatego lekarze zwracają uwagę, abyśmy o nie dbali i chronili je przed niebezpiecznymi chorobami.
rozwiń zwiń