Roma Gąsiorowska: w każdym zawodzie potrzebna jest dyscyplina i pokora

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 00:14
W kinach wciąż możemy oglądać "Amatorów" z jej udziałem. Film pokazuje działania teatru Biuro Rzeczy Osobistych tworzonego przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, co z pewnością przyczyniło się do innego spojrzenia na wykonywany przez nią zawód. Roma Gąsiorowska pracuje też nad główną rolą w filmie "Rój", a w planach i marzeniach ma podbicie Berlina, Londynu i Nowego Jorku.
Roma Gąsiorowska na premierze filmu Amatorzy w kinie Iluzjon
Roma Gąsiorowska na premierze filmu "Amatorzy" w kinie IluzjonFoto: Agencja Forum

roma gąsiorowska 1200 pap.jpg
"Płyń" - spektakl Gąsiorowskiej i Roguckiego

Na co dzień aktorka, dzieląc się doświadczeniami i pozytywną energią, prowadzi swoją szkołę aktorską, a zupełnie niedawno została również... coachem. Szuka też nowych wyzwań.

Posłuchaj
38:32 2021_06_15 00_14_26_PR1_po_drugiej_stronie_lustra.mp3 Roma Gąsiorowska o sobie i planach (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Tomasz Schuchardt Forum 1200.jpg
Tomasz Schuchardt: nigdy nie czułem się uwodzicielem

Film "Amatorzy"

Roma Gąsiorowska wspomina, że praca na planie filmu "Amatorzy" była dla niej dużym wyzwaniem. Zapewnia, że nikt nie miał szczególnych oczekiwań w stosunku do tego, jak aktorzy z niepełnosprawnością poradzą sobie z oczekiwaniami. - Chcieliśmy stworzyć im warunki, żeby mogli czuć się szczęśliwi, a jednocześnie, żeby realizowali założenia scenariusza - mówi. Dlatego zespół aktorów profesjonalnych starał się być elastyczny, a jednocześnie gotowy do improwizacji. I chyba się udało, bo - według aktorki - osoby, które widziały film, oceniały, że jest to romantyczna historia z niepełnosprawnością w tle.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, jak ważna w tym zawodzie, i w innych również, jest dyscyplina i pokora. Jej zdaniem, w społeczeństwie zmieniła się mentalność i jest dużo łatwiej niż kiedyś zdobyć popularność. - Wydaje się, że w zasadzie nic nie musimy, niczego nikt od nas nie będzie wymagał, wystarczy, że jesteśmy i to spowoduje, że każdy będzie nas chciał angażować i będzie mówił, jacy jesteśmy wspaniali. A tak nie jest - mówi. I to pokazuje film "Amatorzy", gdzie osoby z niepełnosprawnością wytykają zdrowej aktorce błędy i wady, i jest to dla niej bolesne.

Plany niezrealizowane nie są porzucane

Roma Gąsiorowska zwraca uwagę, że czas pandemii nie był dla niej czasem zwolnienia, a wręcz przeciwnie. - Nie wiem, co musiałoby się zdarzyć, żeby moje marzenia dotyczące kolejnych realizacji schować do kieszeni - mówi. Jeżeli czegoś nie uda się zrealizować, to zostawia to do zrobienia za przysłowiową chwilę, ale nie porzuca projektu. W listopadzie będzie obchodziła okrągłe urodziny i w tym czasie zamierza zrobić kilka urodzinowych podsumowań. Ma też pomysł na coś, co chciałaby rozpocząć 40. urodzinami, ale nie zdradza na razie, co to miałoby być.

Aktorka opowiada o filmie "Rój", który opowiada o potrzebie wolności, potrzebie wyobcowania się ze społeczeństwa, które jest zalewane - jak określiła - upadłymi wartościami. Nie zdradzając szczegółów, podkreśla, że osoba, którą będzie kreowała, to jest bardzo psychologicznie skomplikowana postać, natomiast środki wyrazu, którymi chce ją oddać, będą minimalistyczne. - Dla mnie to spełnienie marzeń - zapewnia. W filmie jej partnerem jest Eryk Lubos. Mają ten komfort, że mogą się do roli przygotować przez dłuższy czas, w tym przypadku kilka miesięcy. - I już czekamy na ten moment, kiedy zaczniemy się zderzać jako partnerzy w tych scenach - mówi. 

Roma Gąsiorowska opowiada też o roli Marty w spektaklu Teatru Telewizji "Tamta twarz" oraz kanale na YouTubie, w którym od prawie sześciu lat wypowiada się jako coach na temat rozwoju osobistego.


źródło: Anna Werenda/Youtube

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra"

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Roma Gąsiorowska (aktorka, coach) 

Data emisji: 15.06.2021 r. 

Godzina emisji: 0.14

ag


Czytaj także

Roma Gąsiorowska rusza z nowym projektem - studia dla menagerów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 11:42
Aktorka Roma Gąsiorowska właśnie planuje utworzenie nowego kierunku studiów podyplomowych - menagera sektora kreatywnego. - Chcemy, by nasi studenci doświadczyli "drogi" - poznali siebie, by dowiedzieli się, co jest ich atutem i w jakiej branży artystycznej mogą i chcą się realizować - tłumaczyła w Czwórce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Cyrwus: popularność zawdzięczam głównie jednemu serialowi, ale to się powoli zmienia

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:30
Na co dzień możemy go oglądać w popularnych serialach i filmach. Gra role komediowe i dramatyczne, ostatnio zagrał nawet w horrorze i kryminale. Gościem audycji "Spotkanie z..." był aktor Piotr Cyrwus. 
rozwiń zwiń