Czy rozum z ptakami odlatuje? Prof. Piotr Tryjanowski gościem Programu 1

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 09:28
Prof. Piotr Tryjanowski to jeden z najwybitniejszych badaczy ptaków i ptasich zachowań na świecie, ornitolog i ekolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, doktor honoris causa Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze, autor wielu publikacji w prestiżowych pismach i książek.
Prof. Piotr Tryjanowski
Prof. Piotr TryjanowskiFoto: Jakub Kamiński/PAP

Posłuchaj
44:46 2021_08_03 00_13_20_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 Czy rozum z ptakami odlatuje? Prof. Piotr Tryjanowski gościem Programu 1 (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Prof. Piotr Tryjanowski opowiedział Krzysztofowi Michalskiemu w audycji "Po drugiej stronie lustra" o początkach swojej fascynacji ptakami. Przyznał, że od zawsze interesował się przyrodą. Od dzieciństwa chciał zostać naukowcem, bo lubił zadawać pytania. - Ta myśl naukowa tliła się we mnie od szkoły podstawowej. Przeczytałem chyba wszystkie książki w bibliotece - powiedział.

Gość Programu 1 ukończył Wydział Biologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tam też się doktoryzował i habilitował. - Zajmowałem się modelowaniem dynamiki ptaków krajobrazu rolniczego. W tamtych czasach - połowa lat 90. - polami interesowali się tylko ornitolodzy, którym nie chciało się jechać do lasu albo nad wodę. Na polach było mniej ptaków. Dziś tym tematem zajmuje się śmietanka ornitologii. Wpisałem się więc w początek trendu badawczego - wskazał.

Powinniśmy przemyśleć nasze zachowania

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

Jak więc wygląda stan ptaków krajobrazu rolniczego w Polsce? - My całą naszą ochroniarską siłę ładujemy w ochronę starodrzewów, lasów, parków, troszeczkę zapominając o tym krajobrazie rolniczym. Tymczasem ptaki pól uprawnych i łąk są naprawdę od nas zależne. One historycznie tutaj za nami, za gatunkiem homo sapiens, za wypasem, za przekształceniem krajobrazu przyszły. One od nas są zależne. Dzisiaj, w czasie kryzysu owadów, związanego choćby z chemizacją rolnictwa, są w naprawdę poważnych tarapatach - zaznaczył gość radiowej Jedynki.

Naukowiec podkreślił, że nie da się robić akcji ochroniarskiej, kiedy na wolności żyją już ostatnie osobniki. - Powinniśmy przemyśleć nasze zachowania troszkę wcześniej. Nie dopuszczać do takiego mocno obniżonego poziomu populacji, bo wtedy już naprawdę niewiele da się zrobić - wyjaśnił. - Potrzeba nam refleksji, co złego robimy w krajobrazie rolniczym, jak bardzo podkręciliśmy produkcję żywności, robiąc ją produkcją skrajnie przemysłową, że to nie służy ani ptakom, ani przyrodzie, ani w konsekwencji nam - powiedział.


Czytaj także:


Czy rozum z ptakami odlatuje?

Gość Programu 1 jest autorem wielu publikacji w prestiżowych pismach i wielu książek, m.in. "Rozum z ptakami odlatuje", "Ornitologia terapeutyczna", "Ptaki krajobrazu rolniczego" czy "Wino i ptaki". Zapytany, czy jemu też rozum odleciał, odpowiedział, że ma nadzieję, że nie do końca.

- Część osób interesujących się ptakami - co uważam, obiektywnie, nawet za usprawiedliwione, ponieważ ptaki są fascynujące pod różnymi względami, nie tylko jako obiekt badań naukowych - traci dla nich głowę. Ba, to już pogranicze nałogu. U wielu osób ten rozum naprawdę odlatuje. Widzą tylko ptaki i nic więcej (...) Ja zawsze chciałem robić twardą naukę. Mam nadzieję, że to mi się udaje - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z prof. Tryjanowskim, w której m.in. zastanawialiśmy się, czy wiadomo, o czym śpiewają ptaki. - Niestety, nie. Chociaż są takie podejrzenia, że ich struktury mózgu i nadawane komunikaty są bardzo podobne do ludzkich. W badaniach neurobiologicznych wykorzystuje się naukę śpiewu ptaków do zrozumienia nauki mowy u ludzi - wytłumaczył. 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Piotr Tryjanowski (ornitolog, ekolog, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) 

Data emisji: 3.08.2021 r. 

Godzina emisji: 0.13

kk

Czytaj także

Działania na rzecz czystego powietrza. Poznaj nowe narzędzia walki ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 21:50
Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to program informacyjno-badawczy na rzecz czystego powietrza, realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Dzięki zastosowaniu narzędzi znanych w pedagogice (metodyka) stworzono efektywny sposób nauczania o zanieczyszczonym powietrzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słońce. Przyjaciel czy wróg człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 19:30
Słońce jakie jest, każdy widzi - w ten sposób moglibyśmy strawestować definicję konia podaną w "Nowych Atenach", czyli w jednej z pierwszych polskich encyklopedii, napisanej w XVIII wieku przez kanonika Benedykta Chmielowskiego. Ale słońce to nie tylko światło i ciepło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia fontann - od starożytnych wodotrysków do multimedialnych pokazów

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 10:24
Fontanny - ozdoba parków, placów, skwerów. Latem - miejsce przyciągające chłodem. Czy zawsze tak było? Towarzyszą nam od dawna. Znane są z Mezopotamii, z okresu 3000 lat przed naszą erą. W swojej historii symbolizowały raj, czystość, ale były też źródłem wody pitnej i ochłody.
rozwiń zwiń