Ela Kinowska - wagabunda z aparatem fotograficznym

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 09:16
Ela Kinowska to artystka fotografka, filmowiec, animatorka kultury. Jest ciągle w drodze. Sama siebie określa jako wagabundę z aparatem fotograficznym w kieszeni. Jej najnowszym projektem jest "Sopot Beach", wyjątkowy album, dzięki któremu odkrywamy to miejsce zupełnie na nowo w zaskakujących kadrach.
Sopot, plaża
Sopot, plażaFoto: Zdjęcia Eli Kinowskiej z albumu "Sopot Beach".
  • Ela Kinowska to artystka fotografka, filmowiec, animatorka kultury. Od wielu lat jeździ po świecie, szukając nowych inspiracji.
  • W związku z pandemią koronawirusa w ubiegłym roku utknęła w Polsce. Efektem pobytu w Sopocie jest niezwykły album "Sopot Beach".
  • To przede wszystkim efekt podróży mentalnej, poszukiwań kadrów z dzieciństwa.

"Sopot Beach" to efekt długich spacerów po sopockiej plaży z roku 2020. Właśnie wtedy, w samym środku pandemii, z dala od męża i dzieci, walcząc z samotnością, Ela Kinowska przemierzała wybrzeże. Za każdym razem uderza jej zmysł obserwacji. Zatrzymanie się nad szczegółem, umiejętność syntezy, ale i oryginalność spojrzenia sprawiają, że każde zdjęcie to opowiadanie.

Ela Kinowska - pomost kulturalny

Ela Kinowska przekonuje, że nazwisko, które nosi, od wielu lat determinuje jej życiowe wybory i pomaga obierać właściwy kurs w życiu. "Kino" to pojęcie, które w warstwie semantycznej wywodzi się z greki, od słowa "kinome" znaczącego "ruch". To jednak przede wszystkim określenie stosowane wobec jednej z istotniejszych i popularniejszych gałęzi sztuki. - Zobligowana byłam, od urodzenia, zajrzeć w tę stronę filmową i posmakować jej trochę. Tak smakuję do dzisiaj - mówi.

Jej życie rozpięte jest pomiędzy Polską a innymi krajami, będącymi w dodatku częścią różnych kontynentów. Podróż to dla Kinowskiej stan naturalny. Jej emigracja rozpoczęła się w roku 1987, gdy wyjechała z Polski do Norwegii. - W zasadzie wszystko, co się stało w moim dorosłym życiu, wydarzyło się poza Polską - przekonuje gość audycji. W Norwegii wyszła za mąż i urodziła pierwsze dziecko, później była Kanada, Słowacja, Moskwa i Kirgistan, gdzie na placówce ONZ pracuje mąż Eli Kinowskiej.

Ela Kinowska - pośród sopockich piasków

Album "Sopot Beach" urzeka egzotyką. Być może wcale by nie powstał, gdyby nie przypadek. Sopot, z przyczyn rodzinnych, stał się ważnym przystankiem w kolejnej podróży, którą odbywała Ela Kinowska. Marzec 2020 był jednak czasem postępującej pandemii, lockdown sprawił, że tymczasowy postój stał się czymś więcej. - Zrodziła się we mnie potrzeba mentalnej podróży. Ponieważ w Sopocie mieszkam pięć minut od plaży, więc codziennie rano tam chodziłam. To były podróże po sopockiej plaży, ale mentalnie tęskniłam za mężem i dziećmi - podkreśla artystka.


Sopot, plaża
Sopot, plaża

Album "Sopot Beach" stał się metaforą stanu duchowego Eli Kinowskiej. Kadry, które widzimy, mają w sobie dużo nostalgii i melancholii. Jest w nich również wiele odniesień do innych stref klimatycznych. - Niektóre zdjęcia przypominają Saharę - zauważa. Dodaje jednocześnie, że konkretny efekt końcowy był możliwy dzięki podświadomym poszukiwaniom kadrów z dzieciństwa i młodości. - Tam się pojawiają obiekty, które ja spotykam. I to jest niesamowite, bo ja ich nie umiejscawiam. Ja znajduję te obiekty, a większość ludzi przechodzi obok, nie zauważając ich - tłumaczy.


Posłuchaj
39:09 2021_12_21 00_15_52_PR1_Po_drugiej_stronie.mp3 Ela Kinowska, artystka fotografka, filmowiec, animatorka kultury była gościem "Po drugiej stronie lustra" (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Ela Kinowska o fotografii

Choć zdjęcia wykonywane przez gościa audycji wydobywają najdrobniejsze szczegóły światła oraz faktury poszczególnych powierzchni, okazuje się, że do wykonywania fotografii Ela Kinowska nie stosuje profesjonalnych aparatów, tylko aparat w iPhonie. - Przygodę z fotografią rozpoczęłam aparatami produkcji radzieckiej, później produkcji japońskiej. Oczywiście po wyjeździe na Zachód w roku 1987 moja sytuacja finansowa pozwoliła na zakup najlepszych aparatów - wspomina artystka. Dodaje, że część tego sprzętu oddała synowi, który studiuje fotografię.

Sama zaprzyjaźniła się z iPhonem. - To nie iPhone robi zdjęcia, tylko fotograf. To jest narzędzie i jako narzędzie pozwala na robienie pewnych rzeczy. Tylko my musimy to narzędzie znać i musimy przede wszystkim wiedzieć, czego chcemy - wyjaśnia Kinowska. Choć zdarza się, że bohaterka audycji stosuje aplikacje do wydobywania pewnych efektów, przyznaje, że nie poświęca dużo czasu obróbce zdjęć. - Szkoda czasu. Ja się zajmuję bardziej stroną artystyczną - nie kryje. Egzemplarz albumu można zdobyć, kontaktując się z artystką poprzez media społecznościowe.

Fb/Ela Kinowska

---

Ela Kinowska prezentowała swoje fotografie na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Kanadzie, Meksyku, Serbii, Węgrzech, Polsce, Rosji i Kolumbii. W 2008 roku wyprodukowała dla Telewizji Kanadyjskiej film "And Who Are You?", poruszający kwestię tożsamości narodowej w Kanadzie, z polskimi wątkami. Motyw tożsamości kontynuowała w projekcie "Red Coach Tour" - na 150-lecie Kanady w 2017 roku. "Sopot Beach" to pierwsza książka autorki.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Ela Kinowska (artystka fotografka, filmowiec, animatorka kultury)

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 0.15

mg

Czytaj także

Mieczysław Karłowicz. Mistrz poematu symfonicznego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 05:45
155 lata temu, 11 grudnia 1876 roku, urodził się w Wiszniewie na Litwie Mieczysław Karłowicz, kompozytor, dyrygent, fotograf i taternik. W ciągu bardzo krótkiego życia zdążył zapisać się w historii polskiej muzyki wybitnymi utworami. 
rozwiń zwiń