Ślub Mieszka i Dobrawy. "Dla historyków nie miał sensu"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 18:00
- Moim zdaniem jedynym wyjaśnieniem tego ślubu jest fakt, że Czechom zabrakło niewolników. Podbili wszystko, co się dało, bez stawania na odcisk potężnym sąsiadom - mówi Kamil Janicki.
Audio
  • Jakim władcą był Mieszko I? O początkach Państwa Polskiego opowiada Kamil Janicki (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Zdaniem Kamila Janickiego zbyt często staramy się tłumaczyć działanie Mieszka współczesnymi nam pobudkami
Zdaniem Kamila Janickiego zbyt często staramy się tłumaczyć działanie Mieszka współczesnymi nam pobudkami Foto: Pesell/Wikipedia/CC 4.0

Jak przypomina gość Katarzyny Jankowskiej, Praga była największym rynkiem handlu żywym towarem w Europie. - Państwo Piastów dynamicznie się rozwijające, prowadzące wojny, to doskonałe źródło niewolników - ocenia. Nikt wówczas nie dyskutował nad zmianami ustroju czy polityką wewnętrzną. - Państwo budowano metodami gangsterskimi, mafijnymi. Wygrywał ten, kto był w stanie pozbyć się rywali - przypomina. 

Cykl specjalny
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
1050. rocznica Chrztu Polski

Dlaczego zatem Dobrawa - chrześcijanka decyduje się wyjąć za mąż za Mieszka? Ile miała lat przybywając do Polski? Jak wyglądał ślub w Dobrawy i Mieszka? Jak zmienia się Polska po ślubie Mieszka? Czy pogańskie kulty cieszą się mniejszą popularnością? Jakie obowiązki miała chrześcijanka wychodząc za poganina? Czy można powiedzieć, że bitwa pod Cedynią jest przereklamowana? 

W nowym cyklu zdradzamy tajemnice alkowy, analizujemy stan zdrowia i ujawniamy przyczyny śmierci. W historii zdarzały się bowiem i nieszczęśliwe wypadki (zadławienie się korniszonem) i akty zabójstwa. Na polskim tronie nie brak też było cudzoziemców – w jakim języku porozumiewali się z poddanymi? Królewskie tajemnice zdradzać będziemy w każdą sobotę roku 2016.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Kamil Janicki (popularyzator historii, autor książek historycznych)

Data emisji: 2.01.2016

Godzina emisji: 23.34

gs/mc

Czytaj także

Chrzest Polski. Od tego wszystko się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 22:08
Jest wiele ważnych dat w historii naszego narodu, ale nie ma ważniejszej niż rok 966 czyli chrzest Polski - przekonuje w swojej książce prof. Krzysztof Ożóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasza Atlantyda, czyli magiczna Huculszczyzna

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 12:00
- Huculszczyzna, która ostała się w legendzie, nazywana jest przez niektórych "Atlantydą" jako ląd kulturowy, który kiedyś istniał, którego możemy dotknąć przez tradycję, literaturę, ale fizycznie jak gdyby nie istnieje - mówi dr Jan Skłodowski, badacz Kresów.
rozwiń zwiń