X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ślub Mieszka i Dobrawy. "Dla historyków nie miał sensu"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 18:00
- Moim zdaniem jedynym wyjaśnieniem tego ślubu jest fakt, że Czechom zabrakło niewolników. Podbili wszystko, co się dało, bez stawania na odcisk potężnym sąsiadom - mówi Kamil Janicki.
Audio
  • Jakim władcą był Mieszko I? O początkach Państwa Polskiego opowiada Kamil Janicki (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Zdaniem Kamila Janickiego zbyt często staramy się tłumaczyć działanie Mieszka współczesnymi nam pobudkami
Zdaniem Kamila Janickiego zbyt często staramy się tłumaczyć działanie Mieszka współczesnymi nam pobudkami Foto: Pesell/Wikipedia/CC 4.0

Jak przypomina gość Katarzyny Jankowskiej, Praga była największym rynkiem handlu żywym towarem w Europie. - Państwo Piastów dynamicznie się rozwijające, prowadzące wojny, to doskonałe źródło niewolników - ocenia. Nikt wówczas nie dyskutował nad zmianami ustroju czy polityką wewnętrzną. - Państwo budowano metodami gangsterskimi, mafijnymi. Wygrywał ten, kto był w stanie pozbyć się rywali - przypomina. 

Cykl specjalny
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
1050. rocznica Chrztu Polski

Dlaczego zatem Dobrawa - chrześcijanka decyduje się wyjąć za mąż za Mieszka? Ile miała lat przybywając do Polski? Jak wyglądał ślub w Dobrawy i Mieszka? Jak zmienia się Polska po ślubie Mieszka? Czy pogańskie kulty cieszą się mniejszą popularnością? Jakie obowiązki miała chrześcijanka wychodząc za poganina? Czy można powiedzieć, że bitwa pod Cedynią jest przereklamowana? 

W nowym cyklu zdradzamy tajemnice alkowy, analizujemy stan zdrowia i ujawniamy przyczyny śmierci. W historii zdarzały się bowiem i nieszczęśliwe wypadki (zadławienie się korniszonem) i akty zabójstwa. Na polskim tronie nie brak też było cudzoziemców – w jakim języku porozumiewali się z poddanymi? Królewskie tajemnice zdradzać będziemy w każdą sobotę roku 2016.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Kamil Janicki (popularyzator historii, autor książek historycznych)

Data emisji: 2.01.2016

Godzina emisji: 23.34

gs/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrzest Polski. Od tego wszystko się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 22:08
Jest wiele ważnych dat w historii naszego narodu, ale nie ma ważniejszej niż rok 966 czyli chrzest Polski - przekonuje w swojej książce prof. Krzysztof Ożóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasza Atlantyda, czyli magiczna Huculszczyzna

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 12:00
- Huculszczyzna, która ostała się w legendzie, nazywana jest przez niektórych "Atlantydą" jako ląd kulturowy, który kiedyś istniał, którego możemy dotknąć przez tradycję, literaturę, ale fizycznie jak gdyby nie istnieje - mówi dr Jan Skłodowski, badacz Kresów.
rozwiń zwiń