X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bolesław Chrobry – najwybitniejszy władca Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 13:32
- Stworzył wielkość państwa polskiego. Kiedy go zabrakło, wszystko się zawaliło - tak historycy oceniają postać pierwszego króla Polski. Jego następcy roztrwonili to, co zdobył.
Audio
  • Bolesław zwany później Chrobrym - jeden z największych władców ówczesnej Europy (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Jan Matejko Koronacja pierwszego króla
Jan Matejko "Koronacja pierwszego króla"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Z dokumentów wynika, że Chrobry wcale nie był tym, który miał władzę po śmierci ojca zdobyć. Urodził się już po chrzcie Polski w 997 lub 998 roku i był synem Mieszka I oraz Dobrawy. Mieszko zmarł 26 maja 992 roku. - Jednak przed śmiercią spłodził z kolejną żoną Odą synów - Lamberta oraz Mieszka - i to ich wskazywał na przyszłych władców - mówi Marek Klat, historyk. I opowiada, jak sprawnie Bolesław poradził sobie z konkurencją. Odę, Lamberta i Mieszka wydalił z kraju, a możnowładców, którzy ich wspierali oślepił. Tą drogą zdobył pełnię władzy.

Cykl specjalny
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
1050. rocznica Chrztu Polski

Gość radiowej Jedynki mówi o wyprawach Bolesława na Kijów, dwukrotnym zdobyciu tego grodu i osadzeniu tam księcia Świętopełka, dogadaniu się z Jarosławem Mądrym i niechlubnym incydencie z jego siostrą, piękną Przecławą.  

Chrobry był bardzo zasłużony dla chrystianizacji Polski. Ale dynastia Piastów, jako jedyna w ówczesnych czasach, nie doczekała się świętego. Historyk wyjaśnia, dlaczego tak się stało. Opowiada też o zjeździe gnieźnieńskim.

Jakim był Chrobry władcą, człowiekiem, jakie miał zwyczaje, sposoby wojowania (bo był to król bardzo aktywny militarnie). W jaki sposób uzyskał tytuł królewski? Co oznacza przydomek "chrobry"? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goś: Marek Klat (historyk, koordynator projektu "Nowy poczet władców Polski")

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 23.34

ag/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyprawa kijowska - zapełnić pusty skarbiec

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 06:04
- Wyprawa na Kijów to nic innego jak wyprawa do banku w celu podreperowania kasy po trwających osiemnaście lat wojnach – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Marek Urbański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsi święci, męczennicy i relikwie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 10:04
Relikwie w myśleniu średniowiecznym były potrzebne, aby fundować kościoły. Im ważniejsze relikwie, tym większego znaczenia nabierała świątynia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślub Mieszka i Dobrawy. "Dla historyków nie miał sensu"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 18:00
- Moim zdaniem jedynym wyjaśnieniem tego ślubu jest fakt, że Czechom zabrakło niewolników. Podbili wszystko, co się dało, bez stawania na odcisk potężnym sąsiadom - mówi Kamil Janicki.
rozwiń zwiń