X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mieszko II - król, który doprowadził kraj do ruiny

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 14:11
Będąc synem Bolesława Chrobrego Mieszko II pod żadnym względem nie dorównał jego sławie. Co prawda pisał i czytał po łacinie, znał grekę, fundował liczne kościoły, ale do historii przeszedł jako władca nieudolny.
Audio
  • Czy Mieszko II słusznie jest uznawany za złego władcę? (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
- Trudno nie odnieść wrażenia, że zarówno dla Galla, jak i dla kolejnych kronikarzy największym pechem Mieszka II było to, że rządził po wielkim ojcu - mówi dr Grzegorz Pac
- Trudno nie odnieść wrażenia, że zarówno dla Galla, jak i dla kolejnych kronikarzy największym pechem Mieszka II było to, że rządził po wielkim ojcu - mówi dr Grzegorz PacFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Mieszko II koronuje się na króla Polski po śmierci Bolesława Chrobrego w 1025 roku. Ma wtedy 35 lat. - Pamiętajmy, że tradycja koronacji królewskiej była wtedy w Polsce bardzo świeża. Pierwszym władcą, który założył na głowę koronę królewską był chwilę przed śmiercią Bolesław Chrobry. Swoim posunięciem Mieszko II bardzo naraził się w Rzeszy niemieckiej. Wielu tamtejszych autorów pisała wprost, że jest to uzurpacja i nazywała go księciem - mówi dr Grzegorz Pac, mediewista.

W momencie objęcia władzy przez Mieszka II panowała trudna sytuacja międzynarodowa. - Badacze bardzo często zwracają uwagę na charakter wczesnego państwa piastowskiego. Było on zbudowane w ten sposób, że wokół władcy była zgromadzona pewna elita, która korzystała dzięki organizowaniu wypraw wojennych. Wydaje się, że pierwsze działania Mieszka II miały właśnie trochę taki charakter, że elita potrzebowała kolejnych zdobyczy. Załamanie się rządów Mieszka wynika raczej z tego, że jemu te działania wojenne za bardzo nie wychodziły - tłumaczy historyk.

Cykl specjalny
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
1050. rocznica Chrztu Polski

Kryzys wewnętrzny i kryzys na granicach (z zachodu atakuje cesarz Konrad II, od wschodu Jarosław Mądry) powodują, że w 1031 r. Mieszko II ucieka do Czech. Tam zostaje uwięziony i - według niektórych źródeł - pozbawiony męskości. Jak było naprawdę, co działo się w kraju po wyjeździe Mieszka II i co było powodem rozpadu jego małżeństwa z siostrzenicą cesarza Ottona III  Rychezą, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Grzegorz Pac (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 17.01.2016

Godzina emisji: 23.37

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ślub Mieszka i Dobrawy. "Dla historyków nie miał sensu"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 18:00
- Moim zdaniem jedynym wyjaśnieniem tego ślubu jest fakt, że Czechom zabrakło niewolników. Podbili wszystko, co się dało, bez stawania na odcisk potężnym sąsiadom - mówi Kamil Janicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Chrobry – najwybitniejszy władca Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 13:32
- Stworzył wielkość państwa polskiego. Kiedy go zabrakło, wszystko się zawaliło - tak historycy oceniają postać pierwszego króla Polski. Jego następcy roztrwonili to, co zdobył.
rozwiń zwiń