Bezprym. Władca, na którym ciążyła klątwa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 10:47
- Gall Anonim pomija go w "Kronice", która przedstawiała dzieje dynastii, tak jakby Piastowie za wszelką cenę chcieli o nim zapomnieć. A przecież mamy do czynienia z nie byle kim - powiedział historyk dr Sebastian Duda.
Audio
  • Bezprym. Władca, na którym ciążyła klątwa (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Oblicze Bezpryma mogli ujrzeć wszyscy, którzy w 2015 roku odwiedzili wystawę Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko
Oblicze Bezpryma mogli ujrzeć wszyscy, którzy w 2015 roku odwiedzili wystawę "Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko"Foto: mat. prasowe Zamek Królewski w Warszawie

Bezprym to pierworodny syn Bolesława Chrobrego, pierwszy wnuk Mieszka. – Był to człowiek, którego można było kreować na władcę, ale z jakiegoś powodu jego ojciec nie chciał, by tak się stało – rozpoczął swą opowieść gość Radiowej Jedynki.

Cykl specjalny
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
1050 lat chrześcijaństwa w Polsce

Dalej było już tylko ciekawiej. Wiemy, że książę Bezprym uczestniczył w Zjeździe Gnieźnieńskim, św. Romualdowi podarował wspaniałego rumaka, najprawdopodobniej skończył "średniowieczny Oxford", a gdy zrealizował pragnienie władania Polską, usuwając swego brata Mieszka II z tronu, odesłał królewskie insygnia... do Niemiec.

Perfidny i okrutny, objęty klątwą zapomnienia, nie doczekał się żadnej wzmianki w dziele Galla Anonima z XII w., nie uznał go w XIII wieku Wincenty Kadłubek, milczą o nim w XV wieku Jan Długosz i w XVI - Marcin Kromer. W końcówce II tysiąclecia rysownik Szymon Kobyliński przedstawił Bezpryma w postaci wampira, a w wieku XXI historyk prof. Błażej Śliwiński stwierdził, że od kiedy książę przyszedł na świat, był potworem w ludzkiej skórze.

Jego imię znaczy dobro i szlachetność, jednak krótkie panowanie (niecały rok) znaczą morderstwa, rozbicie kraju, a także kastracja. Historycy spierają się tylko czyja…

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Sebastian Duda (historyk, popularyzator historii)

Data emisji: 23.01.2016

Godzina emisji: 23.37

asz/pj

Czytaj także

Los Mieszka I - historia wielkiego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 14:42
- W definicji tego czym zarządzał Mieszko I, kim był, skąd pochodził, tylko częściowo są fakty niepodważalne - opowiada prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog, autor książki "Mieszko Pierwszy Tajemniczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komandosi Zygmunta III - postrach Europy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 19:00
Okrutni, bezwzględni i niezwykle skuteczni. - Lisowczycy byli zawodowcami, mieli doskonałe wyczucie teatru wojny. Gdyby nie byli świetni, nikt by ich nie wynajmował - mówi historyk dr Radosław Lolo. Podobiznę lisowczyka namalował sam Rembrandt.
rozwiń zwiń