Kazimierz Odnowiciel: uciekinier, więzień, mąż stanu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 12:00
- Jego największym osiągnięciem był fakt, że sąsiedzi przestali czuć do Piastów aż tak wielką wrogość, jaką mieli w czasach Chrobrego i Mieszka II. Udało mu się także odzyskać kontrolę nad buntującymi się terenami – ocenia prof. Paweł Żmudzki.
Audio
  • Jakim władcą był Kazimierz Odnowiciel? (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Portret Kazimierza Odnowiciela autorstwa Jana Matejki
Portret Kazimierza Odnowiciela autorstwa Jana MatejkiFoto: Jan
Cykl specjalny
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
1050. rocznica Chrztu Polski

Jak opowiada gość Katarzyny Kobyleckiej, Gall Anonim w swojej kronice, opisując Kazimierza Odnowiciela, stosuje genialny trik. – Swoją opowieść o nim zaczyna od wizji bohatera, który jako dziecko stał się sierotą. Od początku wytykano mu to jako błąd, argumentując, że wiemy, kiedy się urodził Odnowiciel, a jego ojciec zmarł, gdy ten miał 18 lat. Ale to nie oto chodzi. Gall Anonim chce pokazać, że gdy Kazimierz był maleńki i świat powinien się nim opiekować, skrzywdził go. Potem przychodzą nieszczęścia wygnania… - mówi prof. Paweł Żmudzki.

Co sprawia, że Kazimierz Odnowiciel po ucieczce powraca do kraju i go odbudowuje? Jak z nieporadnego nastolatka staje się tym, kto przywracaja władzę na ziemiach polskich? I jaką odmianę losu Kazimierza Odnowiciela - według Galla Anonima - przynosi małżeństwo z ruską księżniczką Dobroniegą?

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Paweł Żmudzki (mediewista z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 30.01.2016

Godzina emisji: 23.36

gs/jp

Czytaj także

Ślub Mieszka i Dobrawy. "Dla historyków nie miał sensu"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 18:00
- Moim zdaniem jedynym wyjaśnieniem tego ślubu jest fakt, że Czechom zabrakło niewolników. Podbili wszystko, co się dało, bez stawania na odcisk potężnym sąsiadom - mówi Kamil Janicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko II - król, który doprowadził kraj do ruiny

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 14:11
Będąc synem Bolesława Chrobrego Mieszko II pod żadnym względem nie dorównał jego sławie. Co prawda pisał i czytał po łacinie, znał grekę, fundował liczne kościoły, ale do historii przeszedł jako władca nieudolny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezprym. Władca, na którym ciążyła klątwa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 10:47
- Gall Anonim pomija go w "Kronice", która przedstawiała dzieje dynastii, tak jakby Piastowie za wszelką cenę chcieli o nim zapomnieć. A przecież mamy do czynienia z nie byle kim - powiedział historyk dr Sebastian Duda.
rozwiń zwiń