Bolesław II "Szczodry, Śmiały, Groźny". Jaki?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 13:18
Gall Anonim nazywał Bolesława II "szczodrym" z powodu hojności wobec poddanych. Uważa się jednak też, że kronikarz użył tego określenia jako szyderstwa.
Audio
  • Bolesław II " Szczodry, Śmiały, Groźny". Jaki? (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Bolesław II Śmiały według wizji Jana Matejki
Bolesław II Śmiały według wizji Jana MatejkiFoto: Domena publiczna

"Król ofiarował poddanemu tyle złota, ile ów zdoła unieść. Obdarowany wyzionął ducha przyduszony precjozami" - pisał Gall Anonim.

Bolesław II Szczodry, książę Polski w latach 1058–1076, król Polski w latach 1076–1079,  to jeden z najbardziej kontrowersyjnych władców w historii Polski. Podczas swojego panowania dokończył dzieło swego ojca Kazimierza Odnowiciela - wzmocnił państwo i sprawił, że liczono się z nim w Europie - prowadził odważną i angażującą się w sprawy sąsiadów politykę zagraniczną.

Cykl specjalny
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
1050 lat chrześcijaństwa w Polsce

- Był bardzo aktywny politycznie. Wystarczy przyjrzeć się jego interwencjom na Węgry, Ruś, walczył z Czechami, a pośrednio prowokował też cesarza rzymskiego - tłumaczył prof. Stanisław  Rosik, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Źródła Zachodnie odnotowują nawet udział polskich posiłków w ataku na Anglię w 1069 roku - dodał gość Jedynki.

Bolesław II przyczynił się także do odnowienia arcybiskupstwa gnieźnieńskiego i koronował się na króla. Jednak konflikt z biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa stał się przyczyną jego upadku. Po zamordowaniu biskupa z woli króla wybuchł bunt, w wyniku którego władca musiał uciekać na Węgry, gdzie umarł dwa lata później, podobno otruty.

Bolesław II Szczodry zwany jest także Śmiałym, Srogim, Dzikim, Wojowniczym. Dlaczego? O tym również w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Stanisław Rosik (historyk, Uniwersytet Wrocławski)

Data emisji: 6.02.2016

Godzina emisji: 23.36

tj/mg


 

 

 

Czytaj także

Bezprym. Władca, na którym ciążyła klątwa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 10:47
- Gall Anonim pomija go w "Kronice", która przedstawiała dzieje dynastii, tak jakby Piastowie za wszelką cenę chcieli o nim zapomnieć. A przecież mamy do czynienia z nie byle kim - powiedział historyk dr Sebastian Duda.
rozwiń zwiń