Zbigniew – Piast rodem z greckiej tragedii

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 12:00
Ten piastowski książę narodził się z pierwszego, nieformalnego związku Władysława Hermana. Było to źródłem całego szeregu jego dalszych nieszczęść.
Audio
  • Zbigniew – Piast rodem z greckiej tragedii (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
O wysłaniu Zbigniewa do klasztoru w Saksonii zadecydowała druga prawowita żona Władysława Hermana, Judyta Salicka. Książę miał wtedy 16-17 lat.
O wysłaniu Zbigniewa do klasztoru w Saksonii zadecydowała druga prawowita żona Władysława Hermana, Judyta Salicka. Książę miał wtedy 16-17 lat.Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna
Cykl specjalny
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
1050. rocznica Chrztu Polski

W 1079 roku, gdy Zbigniew miał 9 lat, Władysław Herman zostaje obwołany władcą Polski. Decyduje się wziąć sobie za żonę czeską księżniczkę Judytę. W 1087 roku na świat przychodzi zrodzony z tego związku przyrodni brat Zbigniewa - Bolesław Krzywousty.

Zbigniew zostaje oddany na nauki do klasztoru. Nie rezygnuje jednak z walki o władzę. Po śmierci ojca rywalizuje z Bolesławem, co kończy się dla niego tragicznie...

W jaki sposób zginął Zbigniew i dlaczego przekazy Galla Anonima na jego temat nie są wiarygodnym źródłem informacji, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Grzegorz Pac (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 20.02.2016

Godzina emisji: 23.35

pg/ei

Czytaj także

Bolesław II "Szczodry, Śmiały, Groźny". Jaki?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 13:18
Gall Anonim nazywał Bolesława II "szczodrym" z powodu hojności wobec poddanych. Uważa się jednak też, że kronikarz użył tego określenia jako szyderstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Herman - gamoniowaty władca, który stracił cały autorytet

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 13:53
Schorowany 37-latek przez przypadek objął tron Polski. Nie cieszył się dobrą opinią wśród mu współczesnych. Autorytet władcy sięgnął przysłowiowego bruku, ale za jego czasów kultura i gospodarka kwitły, a kraj rozwijał się w spokoju.
rozwiń zwiń