Władysław II Wygnaniec. Władca bez charyzmy z charyzmatyczną żoną

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 17:20
Pierworodny syn Bolesława Krzywoustego został po śmierci ojca księciem zwierzchnim, ale już 8 lat później musiał opuścić kraj, wypędzony przez swoich braci. Pod jego rządami rozegrała się za to pierwsza seksafera w polskich kręgach władzy.
Audio
  • Władysław II Wygnaniec. Władca bez charyzmy z charyzmatyczną żoną (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Władysław II Wygnaniec
Władysław II WygnaniecFoto: polona.pl/BN/domena publiczna

Władysławowi II Wygnańcowi brakowało zdolności politycznych i umiejętności rządzenia. Mimo sojuszy zawartych z władcami Rusi Kijowskiej, Czech i Cesarstwa Niemieckiego stopniowo tracił popleczników. W 1146 roku, po ostatecznej rozprawie z przyrodnimi braćmi, książę został pokonany militarnie, ekskomunikowany i musiał ratowac się ucieczką. Schronienie znalazł na ziemiach niemieckich, ale - mimo podejmowanych prób - nigdy nie odzyskał panowania.

Władysława II nie wspominają najlepiej także kronikarze, choć Wincenty Kadłubek winą za wszystko obarcza żonę Wygnańca Agnieszkę Babenberg. Z nią również związana jest historia, którą uznaje się za pierwszą wielką seksaferę w kręgach polskiej władzy.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Iwona Kienzler (popularyzatorka historii, autorka książek historycznych)

Data emisji: 6.03.2016

Godzina emisji: 15.15

asz/gs

Czytaj także

Mieszko II - król, który doprowadził kraj do ruiny

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 14:11
Będąc synem Bolesława Chrobrego Mieszko II pod żadnym względem nie dorównał jego sławie. Co prawda pisał i czytał po łacinie, znał grekę, fundował liczne kościoły, ale do historii przeszedł jako władca nieudolny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezprym. Władca, na którym ciążyła klątwa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 10:47
- Gall Anonim pomija go w "Kronice", która przedstawiała dzieje dynastii, tak jakby Piastowie za wszelką cenę chcieli o nim zapomnieć. A przecież mamy do czynienia z nie byle kim - powiedział historyk dr Sebastian Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew – Piast rodem z greckiej tragedii

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 12:00
Ten piastowski książę narodził się z pierwszego, nieformalnego związku Władysława Hermana. Było to źródłem całego szeregu jego dalszych nieszczęść.
rozwiń zwiń