Bolesław IV Kędzierzawy. Potępiony król, niedoceniony polityk

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 18:15
Każdy z wielkich wodzów miał w swojej karierze bitwy nieudane, ale szczególnie porażki zapamiętano Kędzierzawemu. Czy dlatego, że nie miał własnego kronikarza, który zadbałby o właściwy PR?
Audio
  • Bolesław IV Kędzierzawy. Potępiony król, niedoceniony polityk (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Bolesław Kędzierzawy (1125-1173). Obraz olejny Jana Matejki z cyklu: Poczet królów i książąt polskich.
Bolesław Kędzierzawy (1125-1173). Obraz olejny Jana Matejki z cyklu: Poczet królów i książąt polskich. Foto: PAP/Reprodukcja

Historycy zapamiętali mu głównie hołd w Krzyszkowie złożony wobec cesarza Fryderyka I Barbarossy. - Było to uwłaczające dla kraju, byłbym jednak jak najdalszy od potępienia go - mówi prof. Tomasz Jurek. Mediewista jest zdania, że Bolesław IV Kędzierzawy, uznany za gorszego od triady swych imienników poprzedzających jego rządy, był bardzo skutecznym politykiem. - Mimo ciężkich warunków, w jakich musiał sprawować władzę, bez większych problemów utrzymał się przy niej przez ponad 20 lat - wyjaśnia.

Cieniem na jego rządach kładły się nieudany podbój Prus i porażka na Śląsku, ale drugi z pięciu synów Bolesława Krzywoustego zapewnił Polsce spokojny rozwój. Zaniedbania kronikarzy nadrabiamy w audycji "Polscy władcy i królowie", przypominając jasne strony rządów Bolesława IV.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Tomasz Jurek (mediewista, Instytut Historii PAN)

Data emisji: 13.03.2016

Godzina emisji: 15.15

asz/mk

Czytaj także

Bezprym. Władca, na którym ciążyła klątwa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 10:47
- Gall Anonim pomija go w "Kronice", która przedstawiała dzieje dynastii, tak jakby Piastowie za wszelką cenę chcieli o nim zapomnieć. A przecież mamy do czynienia z nie byle kim - powiedział historyk dr Sebastian Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław II Wygnaniec. Władca bez charyzmy z charyzmatyczną żoną

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 17:20
Pierworodny syn Bolesława Krzywoustego został po śmierci ojca księciem zwierzchnim, ale już 8 lat później musiał opuścić kraj, wypędzony przez swoich braci. Pod jego rządami rozegrała się za to pierwsza seksafera w polskich kręgach władzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dziejopisarze poszukiwali korzeni Polski i polskości

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 22:12
Anonim zwany Gallem, mistrz Wincenty Kadłubek nazywany "wspaniałym zmyślicielem", Dzierzwa czy ceniony w świecie Jan Długosz - zapraszamy do wspólnej wędrówki przez karty kronik.
rozwiń zwiń