Mieszko III Stary - złego diabli nie biorą?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 17:13
Historia zapamiętała Mieszka III jako okrutnika, który cale życie poświęcił dręczeniu braci i walce o tron. On sam dożył sędziwego wieku. W chwili śmierci miał 77 lat.
Audio
  • Mieszko III Stary - złego diabli nie biorą? (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Mieszko III Stary słynął z rządów twardej ręki
Mieszko III Stary słynął z rządów twardej rękiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Czwarty syn Bolesława Krzywoustego i Salomei urodził się około 1125 roku. Tytułując się księciem całej Polski pełnił władzę w latach 1173-1177 oraz 1198-1202. Był to okres rozbicia dzielnicowego. - Mieszko III chciał trzymać się litery testamentu swojego ojca i dążył do tego, żeby władza księcia seniora była czymś rzeczywistym, żeby ziemia krakowska nie stała się udzielnym księstwem rządzonym przez kogoś, kogo nie uznają inni książęta - tłumaczy w Jedynce historyk Sebastian Duda.

Mieszko III Stary był władcą gotowym do zdławienia każdego oporu i do zaciekłej walki o swoje. Uchodził za sprawnego polityka i bezwzględnie dbał o wzbogacanie skarbu państwa, co nie cieszyło się uznaniem wśród możnych. Jego zamiłowanie do pieniędzy sprawiło, że przypisano mu powiedzenie: "Do prowadzenia polityki potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze".

Jedna z licznych bitew stoczonych przez Mieszka III - nad rzeką Mozgawą - omal nie zakończyła się dla niego śmiercią. Stracił w niej jednak swego syna...

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Sebastian Duda (historyk, filozof, teolog, publicysta)

Data emisji: 20.03.2016

Godzina emisji: 15.10

pg/ei

Czytaj także

Bolesław II "Szczodry, Śmiały, Groźny". Jaki?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 13:18
Gall Anonim nazywał Bolesława II "szczodrym" z powodu hojności wobec poddanych. Uważa się jednak też, że kronikarz użył tego określenia jako szyderstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Herman - gamoniowaty władca, który stracił cały autorytet

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 13:53
Schorowany 37-latek przez przypadek objął tron Polski. Nie cieszył się dobrą opinią wśród mu współczesnych. Autorytet władcy sięgnął przysłowiowego bruku, ale za jego czasów kultura i gospodarka kwitły, a kraj rozwijał się w spokoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew – Piast rodem z greckiej tragedii

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 12:00
Ten piastowski książę narodził się z pierwszego, nieformalnego związku Władysława Hermana. Było to źródłem całego szeregu jego dalszych nieszczęść.
rozwiń zwiń