Wojowniczy, sprawiedliwy i… przystojny? Kazimierz II Sprawiedliwy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 18:00
Książę Kazimierz to najmłodszy syn Bolesława Krzywoustego z drugiego małżeństwa. W momencie swoich narodzin, tuż przed śmiercią ojca w 1138 roku wydawało się, że nie jest do władzy predestynowany, a jednak...
Audio
  • Jakim władcą był Kazimierz II Sprawiedliwy? (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Rycina przedstawiająca Kazimierza II Sprawiedliwego w dziele Alessandra Guagniniego Sartmatiae Europeae descriptio z 1578 roku
Rycina przedstawiająca Kazimierza II Sprawiedliwego w dziele Alessandra Guagniniego Sartmatiae Europeae descriptio z 1578 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna
Czytaj i słuchaj także >>
Mieszko i Dobrawa moneta 1200.jpg
Ślub Mieszka i Dobrawy. "Dla historyków nie miał sensu"

Bolesław Krzywousty dokonując podziału dzielnicowego najprawdopodobniej nie myślał o swoim piątym malutkim synu, a jednak w wyniku buntu możnowładców w 1177 roku, zwanego zamachem krakowskim Kazimierz II został księciem zwierzchnim.

- Wincenty Kadłubek pisząc o nim nakreślił bardzo ciekawy obraz idealnego władcy, którym miał być Kazimierz, pisząc o nim "książę sprawiedliwości", podkreślając jego sprawiedliwość w stosunku do poddanych, umiejętność zrzeczenia się własnych prerogatyw na rzecz innych instytucji - mówi prof. Józef Dobosz. Nie wszystkim jednak działania księcia musiały się podobać, bo podejrzewano, że Kazimierz II Sprawiedliwy został otruty. Przez kogo? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie z cyklu "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Józef Dobosz (Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 27.03.2016

Godzina emisji: 15.10

gs

Czytaj także

Kresowym szlakiem rodziny Ogińskich

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 05:09
Dzięki rodowi Ogińskich powstało wiele zabytków w Polsce i na Kresach. Linia magnackiej rodziny wygasła na początku XX wieku, choć ślady ich dawnej świetności można zobaczyć do dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Krzywousty doskonale rozumiał wagę propagandy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 14:00
Władcy średniowieczni, których uważamy za wybitnych, to ci, za których życia tworzyli kronikarze – podkreśla Kamil Janicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław II Wygnaniec. Władca bez charyzmy z charyzmatyczną żoną

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 17:20
Pierworodny syn Bolesława Krzywoustego został po śmierci ojca księciem zwierzchnim, ale już 8 lat później musiał opuścić kraj, wypędzony przez swoich braci. Pod jego rządami rozegrała się za to pierwsza seksafera w polskich kręgach władzy.
rozwiń zwiń