X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Leszek Biały. Pionek wybija się na niezależność

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 15:01
- Leszek miał pomysł na swoją dzielnicę. W przeciwieństwie do przodków nie próbował jednoczyć ziem, widział siebie we współpracy z pozostałymi książętami piastowskimi - o losach syna Kazimierza II Sprawiedliwego opowiada dr Magdalena Biniaś-Szkopek.
Audio
  • Leszek Biały - ofiara zdrady w Gąsawie (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Leszek Biały (1186-1227)
Leszek Biały (1186-1227)Foto: PAP/Reprodukcja

Leszko wychowywał się w rodzinie silnych osobowości - jak podaje gość Jedynki za mistrzem Wincentym Kadłubkiem, Kazimierz II Sprawiedliwy oraz Helena Znojemska trzęśli ówczesną Polską. Po śmierci ojca w imieniu kilkuletniego Leszka władzę próbowała sprawować matka, ale silniejszy okazał się stryj Mieszko III Stary, który tytułu księcia krakowskiego nie chciał oddać małoletniemu. - W tej sytuacji to dziecko jeszcze, a później młodzieniec, był sadzany na tronie i z niego zdejmowany, kierowany niczym pionek na szachownicy. Ale jedna rzecz Leszka broni - od samego początku stara się we wszystkim brać udział, w swoim otoczeniu szukał takiego oparcia, które pozwoliłoby mu w końcu rozpocząć samodzielne rządy - wyjaśnia dr Biniaś-Szkopek.

Słuchaj i czytaj więcej
zaslepka_Polscy władcy i królowie.jpg
Polscy władcy i królowie

Pomoc znalazł Leszek Biały w osobie wojewody sandomierskiego Goworka, któremu rychło mógł odwdzięczyć się lojalnością. I choć Leszkowe plany podbojów spełzły na niczym, a on sam zginął w nie do końca przystojnych okolicznościach, dwie dekady panowania księcia stanowią zaczątek działań, które z powodzeniem kontynuować będą następni Piastowie.

Czy jego przydomek oznacza albinizm? W jaki sprytny sposób wykręcił się z papieskiej krucjaty i co ma z tym wspólnego piwo? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie z cyklu "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Magdalena Biniaś-Szkopek (Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 3.04.2016

Godzina emisji: 15.10

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Biały - ofiara mordu w Gąsawie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 06:07
- Leszek Biały starał się utrzymywać to, co nazywa się honorem politycznym – mówił prof. Stanisław Trawkowski na antenie Polskiego Radia. Jak na ironię, książę krakowski padł ofiarą czynu niehonorowego, mordu politycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław II Wygnaniec. Władca bez charyzmy z charyzmatyczną żoną

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 17:20
Pierworodny syn Bolesława Krzywoustego został po śmierci ojca księciem zwierzchnim, ale już 8 lat później musiał opuścić kraj, wypędzony przez swoich braci. Pod jego rządami rozegrała się za to pierwsza seksafera w polskich kręgach władzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dziejopisarze poszukiwali korzeni Polski i polskości

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 22:12
Anonim zwany Gallem, mistrz Wincenty Kadłubek nazywany "wspaniałym zmyślicielem", Dzierzwa czy ceniony w świecie Jan Długosz - zapraszamy do wspólnej wędrówki przez karty kronik.
rozwiń zwiń