Leszek Czarny: niełatwy los księcia okrytego hańbą

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 20:00
Z zapisów wiemy, że Gryfina, żona Leszka Czarnego, ogłosiła, że małżeństwo zostało nieskonsumowane. - Kiedyś wydawało mi się, że musiały nią kierować motywy polityczne, ponieważ zrobiła to dopiero po 6 latach małżeństwa. Dziś wydaje mi się, że wyrokowanie o czyjejś tragedii na podstawie jednego zdania zapisanego 700 lat temu przez nie wiadomo kogo jest pewnym nadużyciem – przyznaje dr Paweł Żmudzki.
Audio
  • Leszek Czarny: niełatwy los księcia okrytego hańbą (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Gryfina i Leszek Czarny na obrazie Jana Matejki
Gryfina i Leszek Czarny na obrazie Jana MatejkiFoto: Wikipedia/Domena publiczna

Jak dodaje gość Katarzyny Jankowskiej, są pewne ślady świadczące, że Gryfina starała się o unieważnienie małżeństwa, ale po latach małżonkowie się pogodzili.

Leszek Czarny był bratem Władysława Łokietka, a Bolesław Wstydliwy, z braku potomstwa, zapisał mu tron krakowski. Po 1279 roku był księciem w Sieradzu, Krakowie i Sandomierzu. Jednak Leszek Czarny nie był utalentowanym władcą ani wodzem, prowadził wojny przez 9 lat swoich rządów, buntowało się przeciwko niemu również rycerstwo. Miał jednak książę na swoim koncie także sukcesy. - Wygląda na to, że na dworze księcia dochodzi do związania kultu świętego Stanisława, pierwszego polskiego świętego kanonizowanego w 1253 roku, z ideą zjednoczeniową państwa. Wiemy o tym z pieczęci, która Leszek Czarny kazał sobie zrobić. Św. Stanisław staje się patronem państwa Leszka Czarnego i samego księcia – opowiada dr Paweł Żmudzki.

Czego dotyczył opisany przez Długosza "Sen Leszka Czarnego"? Skąd wziął się przydomek księcia? Jaka zmiana zaszła w pozycji Krakowa podczas panowania księcia? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie z cyklu "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr hab. Paweł Żmudzki (mediewista z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 19.06.2016

Godzina emisji: 15.10

gs/mc

Czytaj także

Przeprowadzka króla z Krakowa do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 05:40
- Warszawa była wtedy skromnym miastem, w którym co najwyżej odbyło się kilka sejmów. Ale to tu przeniósł się z Wawelu król Zygmunt III Waza – mówił historyk, prof. Jarema Maciszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojowniczy, sprawiedliwy i… przystojny? Kazimierz II Sprawiedliwy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 18:00
Książę Kazimierz to najmłodszy syn Bolesława Krzywoustego z drugiego małżeństwa. W momencie swoich narodzin, tuż przed śmiercią ojca w 1138 roku wydawało się, że nie jest do władzy predestynowany, a jednak...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemianie. Wyznawcy hasła "Bóg, Honor, Ojczyzna"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 14:27
Mieszkali w dworach i pałacach i zarządzali wielkimi gospodarstwami rolnymi. - Trzy podstawowe wyróżniki naszego środowiska to "Bóg, Honor, Ojczyzna" - mówi Marcin Schirmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego kultywującego ziemiańskie tradycje.
rozwiń zwiń