Henryk IV Probus, książę-poeta z ambicjami

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 19:00
Władca niejednoznacznie oceniany przez historyków. Według niektórych – człowiek prawy, według innych – podstępny, sprzyjający Niemcom.
Audio
  • Henryk IV Probus, książę poeta z ambicjami (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Henryk IV w Codex Manesse
Henryk IV w Codex ManesseFoto: Wikipedia/Public Domain

Henryk IV Probus został wcześnie osierocony. Początkowo był wychowywany przez stryja, później zaś został oddany pod opiekę czeskiego króla Przemysła Ottokara II. - Ówczesna Praga to nie tylko centrum polityczne, ale i cywilizacyjne. Dwór praski to centrum kultury rycerskiej na skalę europejską. Henryk IV był miłośnikiem poezji rycerskiej, być może sam pisał. Mówiono o nim "książę-poeta" - opowiada prof. Tomasz Jurek.

Na tronie krakowskim zasiadał zaledwie przez 2 lata i został prawdopodobnie otruty w wieku 32-33 lat w roku 1290. - Pozostawił testament. Bardzo ciekawy dokument, który całkowicie zaprzeczył wszystkiemu, co Henryk Probus dokonywał za swojego życia. Całe życie walczył z biskupem i odmawiał kościołowi przywilejów. Na łożu śmierci wystawił wielki przywilej, który właściwie z dóbr kościelnych czynił oddzielne księstwo biskupie w Nysie. Całe życie walczył również z księciem wielkopolskim Przemysłem, który wydawał mu się głównym rywalem w wyścigu do korony. W testamencie zapisał mu Kraków - przypomina prof. Tomasz Jurek. Jak dokument interpretują historycy? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie z cyklu "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Tomasz Jurek (mediewista, Instytut Historii PAN)

Data emisji: 26.06.2016

Godzina emisji: 15.11

gs/mc

Czytaj także

Lubieżny, okrutny i głupi Bolesław Rogatka

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:30
Najstarszy syn Henryka Pobożnego był przeciwieństwem swego ojca, a także babki Jadwigi Śląskiej, która została świętą. Źródła historyczne charakteryzują go w jednoznaczny sposób: "lubieżny, okrutny i głupi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław V. Książę nazywany Wstydliwym

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 09:00
Ostatni z małopolskiej linii Piastów książę przez jednych był określany jako człowiek obyczajny i umiarkowany, inni pokazują go jako uciążliwego i nieznośnego. Prawda leży pośrodku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Czarny: niełatwy los księcia okrytego hańbą

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 20:00
Z zapisów wiemy, że Gryfina, żona Leszka Czarnego, ogłosiła, że małżeństwo zostało nieskonsumowane. - Kiedyś wydawało mi się, że musiały nią kierować motywy polityczne, ponieważ zrobiła to dopiero po 6 latach małżeństwa. Dziś wydaje mi się, że wyrokowanie o czyjejś tragedii na podstawie jednego zdania zapisanego 700 lat temu przez nie wiadomo kogo jest pewnym nadużyciem – przyznaje dr Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń