Wacław III - król, którego nie było

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 14:00
Królewski życiorys Wacława III odbiega od życiorysów innych władców Polski, ponieważ nigdy nie pojawił się on w naszym kraju.
Audio
  • Wacław III - król Węgier, Czech i Polski (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Wacław III
Wacław IIIFoto: Wikimedia Commons/Maciej Szczepańczyk/Licencja CC 3.0

Rządził krótko, nie był nawet koronowany na króla Polski. - Formalnie był polskim władcą. Sprawował władzę w wielu dzielnicach, więc trudno go skreślać. Nie funkcjonował i nie funkcjonuje jednak w powszechnej świadomości. Nawet Jan Matejko pominął go w swoim "Poczcie królów i książąt polskich" - mówił w Jedynce prof. Tomasz Jurek z Instytutu Historii PAN w Poznaniu.

Jednoroczny okres rządów Wacława III zasługuje jednak na przypomnienie, choćby z uwagi na próbę niekorzystnej transakcji z Brandenburgią w sprawie Pomorza oraz na konflikt z Władysławem Łokietkiem.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Tomasz Jurek (Instytutu Historii PAN w Poznaniu)

Data emisji: 17.07.2016

Godzina emisji: 15.11

tj/bch

Czytaj także

Wacław II - czeski król na polskim tronie. "To czas skoku cywilizacyjnego"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 15:00
- To historia z końcówki rozbicia dzielnicowego. Gdy kraj jest mocno podzielony, silniejszy sąsiad zaczyna dyktować warunki - przyznaje dr Marcin Pauk, który jednocześnie przypomina, że Wacława II z dynastii Przemyślidów argumentował, że swoje prawa do władzy w Małopolsce i w Polsce odziedziczył po ...ciotce. 
rozwiń zwiń