X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Władysław Warneńczyk: władca budzący spory

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 16:30
- Gdy się urodził Władysław III, jego ojciec Jagiełło miał prawdopodobnie 70 lat, co spowodowało podejrzenia, że nie jest on synem królewskim. Tym bardziej, że władca skarżył się na swoją niemoc - mówi historyk Jerzy Besala, dodając, że między królem a jego żoną - Zofią Holszańską, zwanej Sońką, było 50 lat różnicy.
Audio
  • Władysław Warneńczyk: władca budzący spory (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Chrzest Władysława Warneńczyka w 1425 roku
Chrzest Władysława Warneńczyka w 1425 rokuFoto: domena publiczna/Wikipedia

Według Długosza Jagiełło uznawał jednak Władysława III za syna najbardziej podobnego do niego z urody i charakteru - i namaścił go na władcę. Władysław III, od XIX wieku zwany Warneńczykiem, został koronowany w 1434 roku, mając zaledwie 10 lat.

Pod czyim wpływem znajdował się młody król? Dlaczego część możnowładców była mu przeciwna? Jak doszło do wyprawy w głąb Turcji i później bitwy pod Warną? Jakie zarzuty pod adresem króla wysuwał Jan Długosz? Dlaczego przez lata nie chciano wierzyć w śmierć Warneńczyka? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie" w paśmie "Eureka - kultura i nauka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Jerzy Besala (badacz dziejów Polski, autor m.in. monografii poświęconej Zygmuntowi Staremu i Bonie Sforzy oraz trylogii "Małżeństwa królewskie")

Data emisji: 11.09.2016

Godzina emisji: 15.11

gs/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludwik Węgierski. Rządził Polską i krytykował polskie obyczaje

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 21:45
- Uczony, ale też bardzo skuteczny, jeśli chodzi o działania wojenne. Prowadził politykę rozsądnie, a w wielu momentach patronował przedsięwzięciom kulturalnym - opisywał Ludwika Węgierskiego Stanisław Rosik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa Jadwiga - od miecza wolała dyplomację

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 15:05
- Fenomen Jadwigi polega na tym, że do wszystkiego dochodziła bez rozlewu krwi, podczas gdy książęta bezustannie toczyli wówczas krwawe wojny o skrawek ziemi - mówi Jerzy Besala, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Jan Długosz nie przepadał za Jagiełłą?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 16:34
"Wzrostu był mizernego, twarzy ściągłej, chudej, u brody nieco zwężonej. Głowę miał małą, prawie całkiem łysą, uszy dusze, głos gruby, mowę prędką, kibić kształtną, lecz szczupłą, szyję długą" - czytamy o Jagielle w "Rocznikach" Długosza.
rozwiń zwiń