X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zygmunt August - odpowiedzialny król, który wywołał furię Bony i elit

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 17:40
- Małżeństwo z Elżbietą Habsburżanką oznaczało dla Zygmunta Augusta, mającego w momencie jego zawarcia 23 lata, wyzwolenie spod kurateli zbyt opiekuńczej matki - przypomina dr hab. Marek Janicki. W tym samym czasie Zygmunt August poznał swojego przyszłego szwagra - Mikołaja Radziwiłła, zwanego od koloru brody Rudym, rodzonego brata Barbary Radziwiłłówny.
Audio
  • Panowanie Zygmunta Augusta (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Zygmunt August i Barbara na dworze Radziwiłłowskim w Wilnie, aut. Jan Matejko (1867)
Zygmunt August i Barbara na dworze Radziwiłłowskim w Wilnie, aut. Jan Matejko (1867)Foto: Wikipedia/dp
Czytaj i słuchaj także >>
Zygmunt Stary 663.jpg
Zygmunt I Stary - najsłynniejszy król z dynastii Jagiellonów

Jak przyznaje gość Katarzyny Kobyleckiej, wiele wskazuje na to, że romans króla z piękną Litwinką rozpoczął się jeszcze za życia jego pierwszej żony, która zmarła wkrótce w wyniku ataków epilepsji. Drugie małżeństwo króla z Barbarą Radziwiłłówną, które wywołało furię królowej Bony i elit, trwało 4 lata. Królowa umierała w strasznych cierpieniach, z powodu przebiegu choroby nie było przy niej wówczas służby. - Czuwał przy niej sam król, który ją kochał nieskrywaną nigdy miłością - podkreśla gość Jedynki. Po dwóch latach od śmierci Barbary król zawarł trzecie małżeństwo z siostrą swojej pierwszej żony. Małżeństwo jednak nie było szczęśliwe i od pewnego momentu para żyła w separacji.

Jak przypomina dr hab. Marek Janicki, to właśnie Zygmunt August określił kształt Rzeczpospolitej Obojga Narodów, który przetrwał 300 lat, jego największym dziełem jest doprowadzenie do unii realnej polsko-litewskiej w Lublinie w 1569 roku. - Był władcą odznaczającym się wielką odpowiedzialnością za całość państwa i jego przyszłość - podkreśla. 

Dlaczego relacja Bony Sforzy z Zygmuntem Augustem była toksyczna? Co wiemy o zdrowiu króla? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Marek Janicki (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 16.10.2016

Godzina emisji: 16.14

gs/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Olbracht - najbardziej niejagielloński Jagiellon

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 16:00
Z królewskiego rodu Jagiellonów wyróżniał się wszystkim. - Nie przypominał rodziny ani z wyglądu, ani z zachowania - mówił w Jedynce o Janie Olbrachcie dr Marek Janicki z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Jagiellończyk - niespodziewane rządy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 17:30
Syn Kazimierza Jagiellończyka niespodziewanie objął królewski tron po nagłym i przedwczesnym zgonie brata Jana Olbrachta.
rozwiń zwiń