Władysław IV Waza - król, któremu korona spadła z głowy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 08:00
Miał wielki dar zjednywania sobie ludzi i cieszył się dużą popularnością. - Większość osób była pod ogromnym wrażeniem króla Władysława IV Wazy i jego osobistego wdzięku - opowiada historyk, dr Przemysław Gawron.
Audio
  • Władysław IV Waza - król, któremu spadła z głowy korona (Eureka/ Jedynka)
Władysław IV Waza z żoną Cecylią i bratem Kazimierzem, Jan Matejko, obraz z 1860 r.
Władysław IV Waza z żoną Cecylią i bratem Kazimierzem, Jan Matejko, obraz z 1860 r.Foto: Domena Publiczna

Władysław IV Waza stanowił przeciwieństwo swojego milczącego i upartego ojca, bo słynął z towarzyskiego i radosnego usposobienia. Był to jeden z nielicznych królów, którym spadła z głowy… korona. Zsunęła mu się ona w czasie koronacji, co podsumował w dość wymowny sposób.

- Zapytany o to, co się stało, odpowiedział, że korona jest cięższa niż mu się wydawało, ale znacznie cięższe jest to, co ona oznacza. Wydaje się zatem, że zdawał sobie sprawę z tego, jak wielka odpowiedzialność będzie na nim spoczywać, gdy zostanie monarchą - opowiada dr Przemysław Gawron.

Co wpłynęło na ogromną popularność Zygmunta IV Wazy? Jakie były jego ambicje polityczne i prywatne? Dlaczego jego życie prywatne było owiane aurą skandalu? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Przemysław Gawron (historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 20.11.2016

Godzina emisji: 16.15

sm/mg

Czytaj także

Zygmunt I Stary - najsłynniejszy król z dynastii Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:19
Okres panowania króla Zygmunta I z rodu Jagiellonów zwanego Starym, "z bożej łaski króla Polski i wielkiego księcia Litwy", to 41 lat rządów bardzo intensywnych zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Walezy. Malowany król-uciekinier

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 10:15
Miał zaledwie 23 lata, pochodził z Francji i nie znał ani polskiego języka, ani polskiego ustroju. Dlaczego to właśnie on po śmierci ostatniego z Jagiellonów został wybrany przez szlachtę na polskiego władcę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Batory - wybitny strateg

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 17:40
Batory - rządzący w latach 1571-86 - zapisał się na kartach historii jako władca, który prowadził mądrą politykę wewnętrzną i zagraniczną.
rozwiń zwiń