X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan II Kazimierz Waza - król czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 16:45
- Jan Kazimierz nie musiał zostać królem. W Rzeczypospolitej będącej monarchią elekcyjną, wolna elekcja mogła wykreować każdego dowolnego władcę, który by tylko pozyskał poparcie szlachty - tłumaczył ekspert dr Konrad Bobiatyński.
Audio
  • Dr Konrad Bobiatyński o Janie Kazimierzu Wazie (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Jan II Kazimierz Waza
Jan II Kazimierz WazaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Jan Kazimierz miał kilka problemów. Przede wszystkim miał starszego brata, któremu w 1640 r. urodził się syn - Zygmunt Kazimierz. Wtedy Jan Kazimierz zwątpił, by kiedykolwiek objął tron Rzeczypospolitej i postanowił poszukać szczęścia na emigracji, na zachodzie - wyjaśniał ekspert.

Był człowiekiem o bujnej biografii i awanturniczym życiu. Dopiero 1647 roku, po śmierci swojego bratanka i przy złym stanie zdrowia starszego brata, pomyślał realnie o objęciu tronu.

W 1648 sejm elekcyjny wybrał go na króla Polski. Kilka miesięcy wcześniej rozpoczęła się wojna. Jego 20-letnie panowanie to pasmo wojen: powstanie Chmielnickiego, 13-letnie zmagania z Moskwą i wreszcie potop szwedzki. Na polu bitew wykazywał się odwagą. Jako jedyny nasz władca dobrowolnie zrzekł się korony. Po śmierci żony Ludwiki Gonzagi abdykował i ostatnie 4 lata życia spędził w opactwie Saint Germain des Pres pod Paryżem.

Jakim był żołnierzem, a jakim politykiem, jaki był w stosunku do podwładnych i dlaczego abdykował? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Konrad Bobiatyński (Instytut Historyczny Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 27.11.2016

Godzina emisji: 16.15

ab/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Łokietek – od zera do bohatera

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 16:20
Nic nie zapowiadało jego kariery. Pod koniec XIII wieku, w czasie największego rozbicia dzielnicowego, Władysław Łokietek był jedynie dziedzicem niewielkiego skrawka Kujaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Jagiellończyk - niespodziewane rządy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 17:30
Syn Kazimierza Jagiellończyka niespodziewanie objął królewski tron po nagłym i przedwczesnym zgonie brata Jana Olbrachta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt III Waza. Król urodzony w niewoli

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 12:00
- Zygmunt urodził się w bardzo dramatycznych okolicznościach. Jego ojciec był młodszym bratem króla szwedzkiego Eryka XIV, który nie należał do osób zrównoważonych psychicznie. W Janie stale widział oponenta, osadził go w więzieniu, w zamku Gripsholm - przypomina dr Konrad Bobiatyński. To właśnie tam urodził się przyszły polski król, który pierwsze lata swojego życia spędził w niewoli. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław IV Waza - król, któremu korona spadła z głowy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 08:00
Miał wielki dar zjednywania sobie ludzi i cieszył się dużą popularnością. - Większość osób była pod ogromnym wrażeniem króla Władysława IV Wazy i jego osobistego wdzięku - opowiada historyk, dr Przemysław Gawron.
rozwiń zwiń