Jan II Kazimierz Waza - król czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 16:45
- Jan Kazimierz nie musiał zostać królem. W Rzeczypospolitej będącej monarchią elekcyjną, wolna elekcja mogła wykreować każdego dowolnego władcę, który by tylko pozyskał poparcie szlachty - tłumaczył ekspert dr Konrad Bobiatyński.
Audio
  • Dr Konrad Bobiatyński o Janie Kazimierzu Wazie (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Jan II Kazimierz Waza
Jan II Kazimierz WazaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Jan Kazimierz miał kilka problemów. Przede wszystkim miał starszego brata, któremu w 1640 r. urodził się syn - Zygmunt Kazimierz. Wtedy Jan Kazimierz zwątpił, by kiedykolwiek objął tron Rzeczypospolitej i postanowił poszukać szczęścia na emigracji, na zachodzie - wyjaśniał ekspert.

Był człowiekiem o bujnej biografii i awanturniczym życiu. Dopiero 1647 roku, po śmierci swojego bratanka i przy złym stanie zdrowia starszego brata, pomyślał realnie o objęciu tronu.

W 1648 sejm elekcyjny wybrał go na króla Polski. Kilka miesięcy wcześniej rozpoczęła się wojna. Jego 20-letnie panowanie to pasmo wojen: powstanie Chmielnickiego, 13-letnie zmagania z Moskwą i wreszcie potop szwedzki. Na polu bitew wykazywał się odwagą. Jako jedyny nasz władca dobrowolnie zrzekł się korony. Po śmierci żony Ludwiki Gonzagi abdykował i ostatnie 4 lata życia spędził w opactwie Saint Germain des Pres pod Paryżem.

Jakim był żołnierzem, a jakim politykiem, jaki był w stosunku do podwładnych i dlaczego abdykował? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Konrad Bobiatyński (Instytut Historyczny Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 27.11.2016

Godzina emisji: 16.15

ab/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Łokietek – od zera do bohatera

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 16:20
Nic nie zapowiadało jego kariery. Pod koniec XIII wieku, w czasie największego rozbicia dzielnicowego, Władysław Łokietek był jedynie dziedzicem niewielkiego skrawka Kujaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Jagiellończyk - niespodziewane rządy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 17:30
Syn Kazimierza Jagiellończyka niespodziewanie objął królewski tron po nagłym i przedwczesnym zgonie brata Jana Olbrachta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt III Waza. Król urodzony w niewoli

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 12:00
- Zygmunt urodził się w bardzo dramatycznych okolicznościach. Jego ojciec był młodszym bratem króla szwedzkiego Eryka XIV, który nie należał do osób zrównoważonych psychicznie. W Janie stale widział oponenta, osadził go w więzieniu, w zamku Gripsholm - przypomina dr Konrad Bobiatyński. To właśnie tam urodził się przyszły polski król, który pierwsze lata swojego życia spędził w niewoli. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław IV Waza - król, któremu korona spadła z głowy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 08:00
Miał wielki dar zjednywania sobie ludzi i cieszył się dużą popularnością. - Większość osób była pod ogromnym wrażeniem króla Władysława IV Wazy i jego osobistego wdzięku - opowiada historyk, dr Przemysław Gawron.
rozwiń zwiń