Jan III Sobieski - człowiek bez skazy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 16:30
Król Jan III Sobieski – świetnie wykształcony, obyty w świecie poliglota, o zainteresowaniach naukowych i wielkich dowódczych talentach, co udowodnił nie tylko w bitwie pod Wiedniem.
Audio
  • Historyk sztuki Konrad Pyzel o fenomenie postaci Jana III Sobieskiego (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Portret Jana III Sobieskiego w otoczeniu rodziny, autor: Henri Gascar
Portret Jana III Sobieskiego w otoczeniu rodziny, autor: Henri GascarFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Lew Lechistanu, a do tego wierny mąż i czuły ojciec - czy na tym niemal idealnym wizerunku władcy znajdziemy jakieś rysy? - Trudno nie darzyć go sympatią, to postać, która określana jest jako primus inter pares (pierwszy wśród równych), ktoś kto wyrasta ponad nas, a jednocześnie jest nam bliski w swoich zaletach i wadach - mówi Konrad Pyzel, historyk sztuki z Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie. Wyjaśnia też, jakie negatywne cechy przypisuje się Sobieskiemu.

W jakich okolicznościach król poznał swoją przyszłą żonę, Marysieńkę? Jak pewna nieoczekiwana śmierć ułatwiła im wspólne życie i jakie przezwiska nadała swoim dzieciom królewska para? Jakie egzotyczne zwierzęta zamieszkiwały w Wilanowie? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Konrad Pyzel (historyk sztuki)

Data emisji: 11.12.2016

Godzina emisji: 16.14

mg/ab

Czytaj także

Władysław Łokietek - jak książę z Brześcia został królem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 19:10
Przeciwnicy Władysława Łokietka uważają, że jego epoka była pasmem bezsensownych bitew. Zwolennicy twierdzą, że działalność tego władcy była przełomem, bo udało się zjednoczyć królestwo polskie po okresie rozbicia dzielnicowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt III Waza. Król urodzony w niewoli

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 12:00
- Zygmunt urodził się w bardzo dramatycznych okolicznościach. Jego ojciec był młodszym bratem króla szwedzkiego Eryka XIV, który nie należał do osób zrównoważonych psychicznie. W Janie stale widział oponenta, osadził go w więzieniu, w zamku Gripsholm - przypomina dr Konrad Bobiatyński. To właśnie tam urodził się przyszły polski król, który pierwsze lata swojego życia spędził w niewoli. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław IV Waza - król, któremu korona spadła z głowy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 08:00
Miał wielki dar zjednywania sobie ludzi i cieszył się dużą popularnością. - Większość osób była pod ogromnym wrażeniem króla Władysława IV Wazy i jego osobistego wdzięku - opowiada historyk, dr Przemysław Gawron.
rozwiń zwiń