X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

August II Mocny - elekt nielubiany przez szlachtę

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 11:20
27 czerwca 1697 roku na sejmie elekcyjnym August II Mocny Sas został ogłoszony królem przez mniejszość szlachty, przekupionej przez Rosjan z polecenia cara.
Audio
  • Prof. Urszula Kosińska o rządach Augusta II Mocnego Sasa (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Portret Augusta II Mocnego pędzla Louisa de Silvestre
Portret Augusta II Mocnego pędzla Louisa de SilvestreFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Burzliwy był też okres wielomiesięcznego bezkrólewia, który poprzedził elekcję Augusta II Mocnego. - Z kandydatur, które pojawiły się na początku najważniejsze były te syna zmarłego króla Jana III Sobieskiego - Jakuba Sobieskiego oraz francuskiego księcia Franciszka Contiego. Zupełnie nieoczekiwanie, w zasadzie pod koniec całej kampanii elekcyjnej, pojawiła się kandydatura elektora saskiego, którego poseł oświadczył w Warszawie, że jego pan przeszedł na katolicyzm, w związku z czym może ubiegać się o polski tron - tłumaczy prof. Urszula Kosińska z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Urszula Kosińska Zupełnie nieoczekiwanie, w zasadzie pod koniec całej kampanii elekcyjnej, pojawiła się kandydatura elektora saskiego

W efekcie - jak tłumaczy gość radiowej Jedynki - na polu elekcyjnym doszło do tzw. scysji, czyli rozdzielenia wyborców. - Przez prymasa został ogłoszony królem książę Conti, a gdy jego zwolennicy usunęli się z pola elekcyjnego, zwolennicy elektora saskiego zagłosowali na niego. W świetle prawa elekcja powinna być jednomyślna, ostatecznie wygrał jednak ten kandydat, który szybciej zgromadził wojsko, był bliżej granic Rzeczpospolitej i szybciej dotarł do Krakowa, gdzie koronował się na króla. Był to elektor saski - opowiada profesor.

Choć  August II Mocny rządził długo (1697–1706 i 1709–1733) jego panowanie nie przyniosło korzyści Rzeczpospolitej, a on sam był niepopularny wśród szlachty. Skąd zatem wziął się jego przydomek? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Urszula Kosińska (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 18.12.2016

Godzina emisji: 16.16

pg/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Jagiellonka - dziedziczka rodu wydana za Batorego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 17:44
W 1572 roku umiera Zygmunt August, ostatni król z dynastii Jagiellonów. Jego młodsza siostra Anna ma wówczas 49 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Korybut Wiśniowiecki – pechowiec na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 16:54
- Michał Korybut Wiśniowiecki odziedziczył po poprzedniku kraj bardzo skonfliktowany wewnętrznie i borykający z się z wieloma zagrożeniami zewnętrznymi. Z kolei jego następcą był Jan Sobieski, wokół którego stworzono zwycięski mit. W konfrontacji z nim Korybut wypadał blado - mówi historyk dr Przemysław Gawron.
rozwiń zwiń