August II Mocny - elekt nielubiany przez szlachtę

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 11:20
27 czerwca 1697 roku na sejmie elekcyjnym August II Mocny Sas został ogłoszony królem przez mniejszość szlachty, przekupionej przez Rosjan z polecenia cara.
Audio
  • Prof. Urszula Kosińska o rządach Augusta II Mocnego Sasa (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Portret Augusta II Mocnego pędzla Louisa de Silvestre
Portret Augusta II Mocnego pędzla Louisa de SilvestreFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Burzliwy był też okres wielomiesięcznego bezkrólewia, który poprzedził elekcję Augusta II Mocnego. - Z kandydatur, które pojawiły się na początku najważniejsze były te syna zmarłego króla Jana III Sobieskiego - Jakuba Sobieskiego oraz francuskiego księcia Franciszka Contiego. Zupełnie nieoczekiwanie, w zasadzie pod koniec całej kampanii elekcyjnej, pojawiła się kandydatura elektora saskiego, którego poseł oświadczył w Warszawie, że jego pan przeszedł na katolicyzm, w związku z czym może ubiegać się o polski tron - tłumaczy prof. Urszula Kosińska z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Urszula Kosińska Zupełnie nieoczekiwanie, w zasadzie pod koniec całej kampanii elekcyjnej, pojawiła się kandydatura elektora saskiego

W efekcie - jak tłumaczy gość radiowej Jedynki - na polu elekcyjnym doszło do tzw. scysji, czyli rozdzielenia wyborców. - Przez prymasa został ogłoszony królem książę Conti, a gdy jego zwolennicy usunęli się z pola elekcyjnego, zwolennicy elektora saskiego zagłosowali na niego. W świetle prawa elekcja powinna być jednomyślna, ostatecznie wygrał jednak ten kandydat, który szybciej zgromadził wojsko, był bliżej granic Rzeczpospolitej i szybciej dotarł do Krakowa, gdzie koronował się na króla. Był to elektor saski - opowiada profesor.

Choć  August II Mocny rządził długo (1697–1706 i 1709–1733) jego panowanie nie przyniosło korzyści Rzeczpospolitej, a on sam był niepopularny wśród szlachty. Skąd zatem wziął się jego przydomek? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Urszula Kosińska (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 18.12.2016

Godzina emisji: 16.16

pg/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Jagiellonka - dziedziczka rodu wydana za Batorego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 17:44
W 1572 roku umiera Zygmunt August, ostatni król z dynastii Jagiellonów. Jego młodsza siostra Anna ma wówczas 49 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Korybut Wiśniowiecki – pechowiec na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 16:54
- Michał Korybut Wiśniowiecki odziedziczył po poprzedniku kraj bardzo skonfliktowany wewnętrznie i borykający z się z wieloma zagrożeniami zewnętrznymi. Z kolei jego następcą był Jan Sobieski, wokół którego stworzono zwycięski mit. W konfrontacji z nim Korybut wypadał blado - mówi historyk dr Przemysław Gawron.
rozwiń zwiń