Uchodźcy w Polsce? Eichelberger: tak, nawet w naszych domach

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 19:44
- Zamykanie tych ludzi w gettach jest najbardziej niebezpieczne. Przyjmowanie ich do domu byłoby najlepszą formą procesu asymilacji - podkreśla psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Audio
  • Wojciech Eichelberger o przyzwoitości w czasach, gdy świat stał się małą wioską (Na inny temat/Jedynka)
- Budowanie płotu nic nie da, trzeba solidarnie gasić pożary - mówi o kryzysie migracyjnym Wojciech Eichelberger
- Budowanie płotu nic nie da, trzeba solidarnie gasić pożary - mówi o kryzysie migracyjnym Wojciech EichelbergerFoto: Jarosław Żamojda/wyd. Drzewo Babel

Jego zdaniem nie pytanie: czy pomagać?, ale: jak? jest zasadne w sytuacji kryzysu imigracyjnego. - Skoro deklarujemy wartości takie jak solidarność czy współczucie, nie możemy z niech kogoś wykluczać tylko dlatego, że przyjeżdża z daleka czy ma inne wyznanie - podkreślił. Najlepszym ze sposobów asymilacji, który pozwoliłby osobom przyjeżdżającym z odmiennego kulturowo czy religijnie zakątka świata poznać obyczaje nowej społeczności, jest zdaniem psychologa, pozwolenie im na nawiązanie emocjonalnych relacji z gospodarzami. 

Czytaj także >>
saleta 663.jpg
Przemysław Saleta: na antenie, jak w ringu, można się wygłupić

- Zamykanie się społeczeństw jest z góry skazane na klęskę. Świat stał się bardzo małą wioską, ciasno zabudowaną, a w kilku jej miejscach wybuchły pożary. Budowanie płotu nic nie da, trzeba solidarnie te pożary gasić - powiedział.

Jego zdaniem Polacy szczególnie powinni czuć się zobowiązani do otwarcia granic państwa i drzwi swych domów. Tymczasem dokonuje się regres, nie tylko w podejściu do imigrantów...

Uchodźcy w Europie - serwis specjalny >>>

W audycji "Na inny temat" Wojciech Eichelberger komentował przebieg kampanii i wynik wyborów parlamentarnych, mówił o przyzwoitości i moralności, a także myśleniu o śmierci i początkach.

***

Tytuł audycji: Na inny temat

Prowadzi: Justyna Dżbik-Kluge

Gość: Wojciech Eichelberger (psycholog, psychoterapeuta, autor i współautor książek)

Data emisji: 31.10.2015

Godzina emisji: 15.15

asz/kul

Czytaj także

MSW i MSZ: pierwsi uchodźcy w Polsce nie wcześniej niż na początku 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 20:19
Według wiceszefów MSW i MSZ co dwa-trzy miesiące do Polski będzie przyjeżdżała grupa kilkuset osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Viktor Orban: polityka UE ws. imigrantów może wywołać anarchię

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 12:07
Premier Węgier ostrzega, że unijna polityka podziału imigrantów i uchodźców między kraje członkowskiego, może wywołać "kryzys demokracji" i anarchię w Europie.
rozwiń zwiń