W nauce "inność" jest pożądana

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 18:57
Wybitny naukowiec prof. Michał Żylicz zwraca uwagę na fakt, że dla nauki jest niezwykle ważne, aby współpracować z ludźmi z innych kultur, którzy wychowali się w inny sposób i mają zupełnie inną wyobraźnię.
Audio
  • Prof. Michał Żylicz o kondycji polskiej nauki i wpływie różnorodności na sukcesy naukowe (Na inny temat/Jedynka)
Doktoranci podczas pracy w laboratorium (zdjęcie ilustracyjne)
Doktoranci podczas pracy w laboratorium (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glowimages/East News

Są kraje, np. Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, w których tak dobiera się osoby odbywające staż po doktoracie, aby w poszczególnych zespołach byli ludzie z różnych państw i różnych kultur, bo jest to ważny element potrzebny do tego, aby dokonać wielkiego odkrycia. Profesor Żylicz pracował w takich zespołach w USA i uważa, że ta metoda się sprawdza. - Edukacja narzuca pewien sposób myślenia. Jeżeli jesteśmy inaczej wyedukowani, to mamy inne podejście - mówi gość Jedynki.

Na tym tle Polska odstaje. Michał Żylicz przyznaje, że do naszego kraju przyjeżdżają młodzi doktoranci z innych państw i zwracają uwagę na fakt, że jesteśmy społeczeństwem zamkniętym. - Są sytuacje, w których ci ludzie czują się bardzo źle. Nie mogą np. wynająć mieszkania w Krakowie, pokazując angielski paszport - podkreśla naukowiec.

Czytaj także w tym cyklu:
modzelewski karol 1200x660.jpg
Karol Modzelewski: nasza demokracja kuleje

W audycji poruszono też kwestie finansowania edukacji, awansu młodych naukowców, jakości polskiej nauki i jej miejsca w światowych rankingach. Mówiono o bezpowrotnej utracie utalentowanych ludzi, którzy po maturze wyjeżdżają na renomowane zagraniczne uczelnie i już nie wracają do kraju.

***

Tytuł audycji: Na inny temat

Prowadzi: Justyna Dżbik-Kluge

Gość: prof. Maciej Żylicz (biolog molekularny, kierownik jednego z zakładów w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, szef Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 21.11.2015

Godzina emisji: 15.14

ag/iwo
Czytaj także

Młodzi, którzy dają impuls polskiej nauce

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 14:21
"Impuls" to program Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego celem jest realizacja innowacyjnych pomysłów i koncepcji o potencjale komercjalizacyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Innowacyjne metody w walce z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 14:45
Docent Anna Wójcicka zajmuje się stworzeniem systemu prognozującego ryzyko zgonu z powodu raka tarczycy i jelita grubego, a także testami diagnostycznymi pozwalającymi wykrywać nowotwory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Nobel za pracę nad polimerami

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 11:00
Profesor Stanisław Penczek jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2015 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.
rozwiń zwiń