Prof. Michał Kleiber: jestem za protestami

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2015 18:22
- Społeczeństwo powinno dawać wyraz swoim poglądom. Obecne protesty mają tak duży zasięg, że według mnie mają szanse dotrzeć do umysłów polityków. Wierzę, że wezmą je sobie do serca - mówi naukowiec.
Audio
  • Prof. Michał Kleiber o protestach przeciwko łamaniu konstytucji, podziałach politycznych w polskim społeczeństwie i roli mediów publicznych (Na inny temat/Jedynka)
- Jakość demokracji poznaje się po tym, jak potrafimy słuchać argumentów tych, którzy dzisiaj nie mają siły formalnej - mówi prof. Michał Kleiber
- Jakość demokracji poznaje się po tym, jak potrafimy słuchać argumentów tych, którzy dzisiaj nie mają siły formalnej - mówi prof. Michał KleiberFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Były prezes Polskiej Akademii Nauk zastanawia się jednak, czy eskalacja protestów przeciwko łamaniu konstytucji nie jest przesadna. – Jesteśmy narodem, co już niestety wielokrotnie udowodniliśmy, który lubuje się w bardzo turbulentnej polityce. Mam wrażenie, że każda akcja protestacyjna powinna być stukrotnie przemyślana, żeby nie wywołać kontrakcji o jeszcze większej sile - tłumaczy prof. Michał Kleiber.

Czytaj także
modzelewski karol 1200x660.jpg
Karol Modzelewski: nasza demokracja kuleje

Gościa radiowej Jedynki niepokoi podział, jaki dokonał się w polskim społeczeństwie. - Jesteśmy dziś krajem plemiennym. Podzielonym na dwie części, które nie tylko się nie lubią, ale wręcz zarzucają sobie nieetyczność, brak moralności. Z obu stron padają najcięższe zarzuty. W moim przekonaniu jest to rzecz bardzo groźna. Bardziej temu przypisywałbym niebezpieczeństwo dla naszej przyszłości niż poszczególnym wypadkom, które teraz obserwujemy - podkreśla profesor.

W audycji Michał Kleiber mówi również, jaki jego zdaniem jest pierwszy warunek, żeby odpolitycznić Trybunał Konstytucyjny i jaką rolę w zasypaniu podziałów w społeczeństwie mają do odegrania media publiczne. Ponadto - jako były doradca Lecha Kaczyńskiego - ocenia polityczną działalność jego brata.

***

Tytuł audycji: Na inny temat

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Gość: prof. Michał Kleiber (były prezes Polskiej Akademii Nauk i doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego)

Data emisji: 19.12.2015

Godzina emisji: 15.16

pg/bch

Czytaj także

Michał Kleiber: w rządzie nie powinno być parlamentarzystów

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:07
Prof. Michał Kleiber, prezes PAN, były minister nauki postuluje oddzielenie funkcji rządowych i parlamentarnych. Jego zdaniem rządzić powinien rząd fachowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Michał Kleiber: prezydent może zbudować wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 19:17
- Cieszę się, że Andrzej Duda stawia sobie to za jedno z ważnych zadań. Sam wiele razy publicznie mówiłem, że brak zgody w ważnych dla naszej przyszłości sprawach jest hamulcem rozwojowym, który dziś wyraźnie widać - mówi były prezes PAN.
rozwiń zwiń