Olgierd Łukaszewicz: tak, wtrącam się

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 19:09
- Nie muszę mieć racji, nie musi moje zwyciężyć. Ale chcę, by punkt widzenia, który reprezentuję, był brany pod uwagę w debacie na forum publicznym - mówi aktor.
Audio
  • Olgierd Łukaszewicz o zaangażowaniu społecznym i politycznym (Na inny temat/Jedynka)
- Nie wiadomo, kiedy pojawia się iskra, która ludzi łączy. Gdy ludzie mają wolę porozumienia się, zrobienia czegoś wspólnie, rodzi się dobro - mówił w Jedynce Olgierd Łukaszewicz
- Nie wiadomo, kiedy pojawia się iskra, która ludzi łączy. Gdy ludzie mają wolę porozumienia się, zrobienia czegoś wspólnie, rodzi się dobro - mówił w Jedynce Olgierd ŁukaszewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jako prezes Związku Artystów Scen Polskich i obywatel nasz gość angażuje się w trudne sytuacje i spory, w które uwikłani są samorządowcy, aktorzy, ale i ludzie, których nie spotyka w teatrze. - Jestem osobą znaną, tak potoczyło się życie. Jeśli mogę być przyjmowany przez władców tego świata, to proszę o pomoc - mówi Olgierd Łukaszewicz w Jedynce. Aktor podejmuje tym samym ryzyko, że jego działania społeczne zostaną zinterpretowane politycznie. - Od polityki nie ma ucieczki. Pokazała to nasza walka o drzewa w Parku Krasińskich - przyznaje w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

Czytaj także
kleiber-michal 1200.jpg
Prof. Michał Kleiber: jestem za protestami

Aktor jawnie wyraża swoje sympatie, ale jednocześnie mówi o sobie "nie jestem rewolucjonistą". - Choć z czasem zorientowałem się, że niektórzy tak mnie postrzegają. Mi się wydaje, że mam prawo rozmawiać z systemem, społeczeństwem, na podstawie jakiegoś konkretnego szczegółu - podkreśla.

Olgierd Łukaszewicz wspomina zaangażowanie w czasach narodzin "Solidarności", byciu - mimo woli - radnym Warszawy, sytuacjach, w których ogarnia go smutek, a także doświadczeniu z dzieciństwa, które ukształtowało jego dzisiejszą postawę. Mówi też o radości i nadziei, jakie dają mu postawy młodych Polaków i co oznacza naiwność.

***

Tytuł audycji: Na inny temat

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Olgierd Łukaszewicz (aktor, prezes Związku Artystów Scen Polskich)

Data emisji: 26.12.2015

Godzina emisji: 15.14

asz/mp

Czytaj także

Zemsta Łukaszewicza i śpiew przy zatkanych uszach

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 12:54
Jako że zawsze chciał zagrać Papkina, na niedawną 220. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry sam napisał sobie rolę. Ale Olgierd Łukaszewicz ma coraz mniej czasu na pracę aktorską, bycie prezesem pochłania go całkowicie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz: współczesne kreskówki oglądam z zażenowaniem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 14:27
- Nie jest tam pokazany żaden obraz świata. Są tylko jakieś potwory, ktoś kogoś goni, straszy itd. Mnie bajki uczyły współczucia, otwartości na drugiego człowieka i chęci pomagania - mówi aktor.
rozwiń zwiń