Tomek Lipiński zaczął grać rocka, bo nie było nic innego do roboty

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 21:05
Tomek Lipiński, współtwórca polskiej sceny alternatywnej, wspomina swoje muzyczne początki, chwilowe zapatrzenie się w politykę, ocenia też przemiany, jakie dokonały się w wolnej Polsce.
Audio
  • Tomasz Lipiński o życiu, a nie o muzyce (Na inny temat/Jedynka)
Tomasz Lipiński
Tomasz LipińskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Muzyk przyznaje, że nie udało mu się zrobić takiej kariery, jak Kazikowi Staszewskiemu czy Muńkowi Staszczykowi. A już z pewnością daleko mu do miana star rock, czyli gwiazdy rocka. - Musimy pamiętać, że ten stereotyp, tak zwanej gwiazdy rocka to jest stereotyp amerykański, gdzie muzycy w ogóle mają inny status społeczny niż w Europie, być może szczególnie w Polsce - zauważa.

Czytaj także
Tomek Lipiński fot. Andrzej Jarocki 1200.jpg
Tomek Lipiński: na ścieżce dźwiękowej "Wałęsy" udało się oddać tamten nastrój

Jest to status zdecydowanie wyższy. W naszych warunkach kariera Tomka Lipińskiego i kolegów z jego pokolenia wyglądała zupełnie inaczej.

Tomek Lipiński ocenia przemiany, jakie dokonały się w Polsce po 1989 roku. Jego zdaniem przeskok do gospodarki neoliberalnej zaowocował tym, że około połowy Polaków wyłączyło się z życia społecznego. Artysta ocenia też działalność Jerzego Owsiaka. Uważa, że zbiórka pieniędzy przez WOŚP to wspaniała sprawa, ale jest przeciwny darmowym koncertom. Wyjaśnia dlaczego. Muzyk tłumaczy się też z flirtu z polityką. Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Na inny temat

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Tomek Lipiński (muzyk zespołów Tilt, Brygada kryzys, Izrael)

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 15.14

agCzytaj także

Lider Tilt o "Tilt", czyli prawdziwa historia pewnej płyty

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 21:14
Tomasz Lipiński zastrzega, że grupa Tilt od początku była zespołem post punkowym. - My się nigdy z punk rockiem nie utożsamialiśmy – mówił muzyk w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomek Lipiński: na ścieżce dźwiękowej "Wałęsy" udało się oddać tamten nastrój

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 17:12
- To fajny zabieg. Oprócz faktów, a raczej ich wizji wynikającej ze scenariusza i tego, jak Andrzej Wajda ten film nakręcił, mamy też dźwięki, które są zapisem tamtej epoki - mówił w Jedynce Tomek Lipiński o muzyce do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert-manifestacja miłości do Polski [nagranie]

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 13:30
Podczas wieczoru wieńczącego obchody 35-lecia narodzin Solidarności i Sierpnia '80 wystąpiła plejada polskich artystów reprezentujących wszystkie pokolenia i różne style muzyczne.
rozwiń zwiń