Filozof: świat to samospełniająca się przepowiednia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 19:53
- Skoro jesteśmy irracjonalni, to zachowujemy się irracjonalnie. Jesteśmy tylko emocjonalni, to ograniczamy się do ekspresji naszych emocji. Nie przekonamy innych, to wystarczy, że sobie ulżymy, po co kogokolwiek słuchać - mówi prof. Paweł Łuków.
Audio
  • Prof. Paweł Łuków o chaosie współczesnego świata i wyzwaniach, jakie stawia on przed filozofem (Na inny temat/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Zdaniem filozofa i etyka, współcześnie duża część życia społecznego jest kierowana przesądem, który głosi, że "wszystko tak naprawdę rozgrywa się na poziomie emocji, pewnego przedrozumowego, nieuzasadnionego, bezrefleksyjnego nastawienia do czegoś na tak lub na nie, a wszystko inne jest tylko dorabianiem sposobów dla ekspresji".

Jak dodaje gość radiowej Jedynki, ów przesąd ma duży wpływ na to, jak naprawdę się zachowujemy. - Prawdopodobnie uruchamia się mechanizm samospełniającej się przepowiedni. To znaczy, jeżeli nasi politycy uwierzą, że życie publiczne nie może być racjonalne i opierać się na rozsądnej dyskusji, że przeciwnik jest idiotą, do którego nie przemówią żadne argumenty, to wówczas będą się zachowywać tak, jakby on taki rzeczywiście był. I sami też będą postępować zgodnie ze swoją przepowiednią, tzn. nie będą stosować argumentów ani analizować cudzych i tym samym prezentować się innym jako ktoś niespełna rozumu - tłumaczy prof. Paweł Łuków.

Z audycji dowiesz się również, czy dzisiejszy świat ucieka od symboliczności i jakie największe wyzwania stoją przed współczesnym człowiekiem.

***

Tytuł audycji: Na inny temat

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Gość: prof. Paweł Łuków (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 16.01.2016

Godzina emisji: 15.18

pg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagroda Wieczna Miłość dla wojowników pokoju

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 01:14
- Jesteśmy apolityczni. Chcemy rozsądnie wybrać laureata nagrody pokojowej Wieczna Miłość, wypromować jego ideę, bo na niej ma się opierać przesłanie, które chcemy skierować do społeczeństwa - mówi Wojciech Siudmak, artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Remi Brague: barbarzyństwo jest w nas, Europejczykach

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 14:46
- Może za bardzo ulegliśmy iluzji, że to my jesteśmy dobrymi bohaterami w historii i teraz mamy problem z ludźmi, którzy pukają do naszych drzwi. Uważamy ich - słusznie lub nie - za barbarzyńców - mówi filozof.
rozwiń zwiń