Steffen Möller: tata widział mnie na ambonie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 18:19
- On jest protestanckim teologiem i marzył, bym został pastorem. Niestety, uśmiech mam w genach i nie potrafię mówić poważnie - twierdzi kabareciarz. Czy dla Angeli Merkel zrobi wyjątek?
Audio
  • Steffen Möller o życiu między Polską i Niemcami (Na inny temat/Jedynka)
Steffen Mller: tata widział mnie na ambonie
Foto: Peter v.Felbert/oficjalna strona Steffena Möllera

Znany z programu "Europa da się lubić" Niemiec mieszkający w Polsce przyznaje, że przez wiele lat kanclerz Merkel była ulubionym tematem wszystkich niemieckich kabareciarzy. - Niestety, dziś jest "świętą Angelą" i dowcipów już nie ma - dodaje Steffen Möller. Nie znajdziemy ich także w repertuarze naszego gościa, który w swej działalności unika nawiązań do polityki. 

Czytaj i słuchaj także
krajewski marek znak 1200x660.jpg
Jak Marek Krajewski oswajał Wrocław

Zdecydowanie bardziej kabareciarza i pisarza zajmują polska i niemiecka kultura i historia oraz wzajemne stereotypy. - W Polsce obowiązuje m.in. taki, że wszyscy Niemcy słuchają Beethovena albo grupy Rammstein. Tymczasem już na podwórku w Wuppertalu byłem dziwolągiem i nikt się nie dziwił, że wyjechałem do Polski, bo przecież tu wszyscy słuchają Chopina - opowiada Justynie Dżbik.

Miłość do muzyki klasycznej (Steffen Möller poświęcił jej książkę "Moja klasyczna paranoja", ma ponad 3000 płyt) była jednym z nielicznych tematów tej rozmowy, do których podszedł poważnie (dla dygresji o kontrabasie i tacie zrobił wyjątek). Drugim okazała się Warszawa, do której - jak twierdzi - łatwiej przekonać Niemców niż Polaków. Aktor opowiedział też o pewnym kraju, który najbardziej w Europie przypomina Polskę, i wyjaśnił, jaki wpływ na wzajemne relacje naszych narodów ma... klimat.

***

Tytuł audycji: Na inny temat

Prowadzi: Justyna Dżbik-Kluge

Gość: Steffen Möller (kabareciarz, aktor, pisarz)

Data emisji: 23.01.2016

Godzina emisji: 15.18

asz/mk

Czytaj także

Marcin Wójcik: dla kabareciarza wszystko wokół jest inspiracją

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 13:35
Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru-Mru podkreśla w Jedynce, że artyści muszą wyszukiwać śmieszności w otaczającym nas świecie. I nie mają z tym specjalnych kłopotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Johanna Langefeld - esesmanka uratowana przez więźniarki

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 22:01
- Historia jest nieprawdopodobna, sensacyjna i zaskakująca. Dowiedziałem się o niej z jednego zdania, które było rzucone na marginesie losów więźniarek z Ravensbrück - mówi reżyser Władysław Jurkow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Stanisław Gądecki: list biskupów z 1965 roku był przełomowy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 16:44
Mija 50 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. Relacja między Polakami i Niemcami zaczęły się od tego czasu inaczej układać. Ostatecznie doprowadzono do zaakceptowania granic na Odrze i Nysie - mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń