X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Okładanie się rybą i gnębienie singli. Karnawał po polsku

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 00:32
- Karnawał to rodzaj wentyla, przez który wypuszczało się energię nagromadzoną przez cały rok porządnego życia - opowiada muzyk Jacek Hałas, współtwórca wielu projektów artystycznych związanych z kulturą tradycyjną.
Audio
Obrzędy karnawałowe wywodzą się z myślenia nielinearnego o czasie oraz z braku pewności, że świat się odrodzi
Obrzędy karnawałowe wywodzą się z myślenia nielinearnego o czasie oraz z braku pewności, że świat się odrodziFoto: Pixabay/deutschonline

Karnawał w tradycyjnej kulturze był czasem na opak, kiedy wszystko miało być odwrócone. Do dziś w niektórych miejscach Polski zachowały się tradycje, praktykowane od setek lat. - Okładanie się surową rybą na Lubelszczyźnie, najlepiej śledziem powieszonym na patyku lub sznurku, o północy we wtorek przed Środą Popielcową było symbolicznym przygotowaniem do postu. Ryba, będąca symbolem Boga, tutaj służy jako narzędzie do zakończenia karnawału - opowiada Jacek Hałas.

Gość radiowej Jedynki opowiadał również o najciekawszych zwyczajach karnawałowych w Europie, wyjaśnił dlaczego karnawał w Polsce może być nieprzyjemny dla singli i co ma wspólnego taniec z pobudzaniem płodności roślin.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jacek Hałas (muzyk, śpiewak, tancerz, współtwórca wielu projektów artystycznych i teatralnych związanych z kulturą tradycyjną)

Data emisji: 2.02.2016

Godzina emisji: 20.31

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sposób na pisanie. "Nie można czekać na wenę"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 21:09
- Pisarz nie może czekać na wenę. Takie słowa jak natchnienie należy usunąć ze słownika i po prostu systematycznie pracować codziennie - mówi autor kryminałów Remigiusz Mróz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteka jak z marzeń. Zachęca nie tylko do czytania

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 23:20
Biblioteki od dawna przestały być wyłącznie wypożyczalniami książek. To tętniące życiem ośrodki kultury. Podobnie jest z placówką w Łomiankach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria bliskich nam wariatów w "Schyłku szatrangu"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 02:09
- Można powiedzieć, że "Schyłek szatrangu" to studium głupoty, opowieść ludzi półobłąkanych. Jako powieściopisarz pokazuję osoby dotknięte głupotą w działaniu – mówi Marek Szalsza.
rozwiń zwiń