Pokolenie Armii Krajowej było wyjątkowe

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2016 17:00
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego jest zdania, że choć każde pokolenie uważa, że jego następcy są gorsi, to jednak w odniesieniu do powstańców warszawskich ta wyjątkowość rzuca się w oczy.
Audio
  • Jan Ołdakowski o wpływie historii na nasze życie (Na inny temat/Jedynka)
Jan Ołdakowski
Jan OłdakowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jan Ołdakowski przyznaje, że ma pewną cechę, która bardzo utrudnia mu życie publiczne podczas obchodów różnego rodzaju rocznic. - Niestety się wzruszam, co uważam za zasadniczą przeszkodę w wykonywaniu swojego obowiązku. Głównie w czasie rocznic Powstania Warszawskiego - wyjawia gość Jedynki. Wzrusza się również, kiedy spotyka powstańców.

Czytaj także
oldakowski-jan_02100 663x364.jpg
Jan Ołdakowski: powstańcy to rodzaj stanu umysłu


Dyrektor uważa, że pokolenie Armii Krajowej było wyjątkowe. - Jak oni robili takie rzeczy, których nie zrobiliby ich dzisiejsi rówieśnicy, to mnie to tym bardziej wzrusza. Widać, że oni są troszkę inaczej skonstruowani - wyjaśnia. Zdaje sobie sprawę, że pierwsza pisana opinia, że każde następne pokolenie jest gorsze, pojawiła się już trzy tysiące lat temu, więc narzekanie na młodsze pokolenia jest pewną tradycją. Ale - jego zdaniem - pokolenie Armii Krajowej było szykowane do pewnej wyjątkowości i w sobie tę wyjątkowość znalazło. - Ich pech polegał na tym, że rozjechał ich walec historii - zauważa. Jan Ołdakowski marzy o tym, żeby Muzeum Powstania Warszawskiego było ostatnim muzeum polskich powstań.

POWSTANIE WARSZAWSKIE - serwis specjalny >>>

Posłuchaj całej rozmowy, która wcale nie była poświęcona dziejom powstania i nie dotyczyła funkcjonowania muzeum, a w której jest wiele odniesień do historii Polski. Czego powinniśmy uczyć młodzież w szkołach? Czym różnimy się od Amerykanów?

***

Tytuł audycji: Na inny temat

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 13.02.2016

Godzina emisji: 15.14

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia może być atrakcyjna. "Nie używajmy wielkich słów"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 15:34
Czego dziś oczekuje młody odbiorca, oprócz rzetelnej wiedzy, w przekazie historycznym i jaki ma to być przekaz? Goście audycji "Naukowy zawrót głowy" mówili na przykładzie Powstania Warszawskiego o tym, jak przedstawiać wydarzenia historyczne, aby zainteresować najmłodszego odbiorcę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ołdakowski: pokolenie powstańców należy do najwspanialszych w XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 06:26
- Oni byli bardzo aktywnymi patriotami, którzy poszli do boju tylko dlatego, że zmusiła ich do tego historia. Oni chcieli być inżynierami, poetami, lekarzami, nauczycielami. Wierzyli, że będą tworzyć nową Polskę. Przekleństwem PRL było to, że właśnie to pokolenie, które być może było najwspanialszym w XX wieku nie dość, że nie mogło wziąć udziału w rządzeniu, to jeszcze było prześladowane - mówi portalowi polskieradio.pl dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń