Antybiotyki pod ochroną. Sukces stał się zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 01:25
- Jakbyśmy nie szaleli z antybiotykami, to nie doszłoby do sytuacji, w której nie mamy czym leczyć. Zginęliśmy od sukcesu antybiotykoterapii - mówi mikrobiolog, prof. Waleria Hryniewicz.
Audio
  • Dlaczego Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach jest tak ważny? (Medycyna bez tajemnic/ Jedynka)
Antybiotyki pod ochroną. Sukces stał się zagrożeniem
Foto: stevepb/pixabay.com/domena publiczna

Antybiotyki należą do grupy lekarstw, które wymagają ochrony. Mówił o tym w czasie odbierania Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny odkrywca pierwszego antybiotyku, jakim była penicylina Aleksander Fleming. - Ostrzegał, że boi się nadejścia takich czasów, w których nieświadomy i niewykształcony człowiek będzie przyjmował antybiotyki niewłaściwie, czyli w złych dawkach, nieprawidłowych odstępach czasu i bakterie staną się na nie oporne - mówi prof. Waleria Hryniewicz, krajowy konsultant ds. mikrobiologii lekarskiej.

Jak przyznaje dr hab. Marta Wróblewska, problemem jest to, że dziś wielu pacjentom nie można pomóc, bo pewne leki w przypadku zaburzeń odporności mogą okazać się nieskuteczne. - Powody są złożone i wpływają na to m.in. nadużywanie czy złe stosowanie antybiotyków - podkreśla pracowniczka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czym są patogeny alarmowe? Dlaczego przyspieszyliśmy proces, który doprowadził do tego, że antybiotyki przestały działać? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Medycyna bez tajemnic

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Waleria Hryniewicz (mikrobiolog, krajowy konsultant ds. mikrobiologii lekarskiej), dr hab. Marta Wróblewska (Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 18.11.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/asz

Czytaj także

Problemy z reumatyzmem, które dotykają młodych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 02:56
- Choroby zapalne stawów dotykają młodych, którzy zanim pomyślą, że może to być choroba reumatyczna, to mija czas, gdy szanse na wyleczenie są największe - mówi Monika Zientek ze Stowarzyszenia "3majmy się razem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Haluksy, czyli koślawość, którą widać przez buty

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 02:00
- Haluksy postępują i z reguły dochodzi do zmian zwyrodnieniowych, które są formą zniszczenia stawu. Absolutnie nie powinniśmy czekać z jego operacją - mówi lekarz Cezary Michalak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirus HCV - nieprzewidywalne zagrożenia i nowe terapie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 23:34
rozwiń zwiń