AMD a odmładzanie komórek siatkówki

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 12:16
Zwyrodnienie plamki żółtej to obecnie najpowszechniejsza choroba siatkówki oka i najczęstsza przyczyna utraty widzenia osób po 60. roku życia. Jeszcze do niedawna nie można było jej wyleczyć we wczesnym stadium.
Audio
  • Przełom w leczeniu wczesnego stadium AMD (zwyrodnienia plamki żółtej) (Medycyna bez tajemnic/Jedynka)
AMD a odmładzanie komórek siatkówki
Foto: Pixabay.com/domena publiczna

W Polsce na AMD (Age-related Macular Degeneration) cierpi ponad 1 mln osób, na całym świecie ok. 25 mln. Blisko 90 proc. przypadków to tzw. sucha forma AMD, która rozwija się stopniowo i powoli niszczy widzenie, charakteryzując się występowaniem tzw. druz (złogi produktów przemiany materii siatkówki) oraz zmianami zanikowymi w siatkówce. Według ekspertów obecność druz pod siatkówką uważana jest za klasyczny marker świadczący o występowaniu wczesnego AMD. W tej fazie choroby jedynym sposobem leczenia jeszcze do niedawna była suplementacja diety, a próby wykorzystania laserów, stosowanych konwencjonalnie przy laseroterapii chorób siatkówki, nie przynosiły zadowalających efektów, głównie ze względu na skutki towarzyszące termicznemu uszkodzeniu komórek siatkówki.

Przełomem okazał się laser 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy) wykorzystujący oddziaływanie precyzyjnie kontrolowanego nanosekundowego impulsu laserowego na siatkówkę oka. Wieloośrodkowe międzynarodowe badania i testy kliniczne lasera 2RT wykazały, iż możliwe jest odwrócenie procesu powodującego AMD poprzez redukcję druzów, występujących w siatkówce chorych we wczesnym stadium AMD. Dla wszystkich chorych w tym stanie pojawiła się szansa na wyleczenie. Technika w okulistyce oferuje również w celach diagnostycznych wysoce specjalistyczne tomografy siatkówki oka, drugą już generację aparatu Spectralis HRA+ OCT 2, pozwalającą na badanie tkanki siatkówki o wielkości 1 mikromilimetra (0.001 mm). Z uwagi na precyzję i jakość uzyskiwanego obrazu oka oraz wysoką powtarzalność badań, uznano Spectralis OCT II generacji za najlepszy aktualnie aparat do prowadzenia badań OCT na świecie.

O rewolucyjnej terapii "odmłodzenia komórek siatkówki", dostępnej już w Polsce, mówiła w Jedynce prof. dr hab. n. med. Krystyna Czechowicz-Janicka z Instytutu Oka.

***

Tytuł audycji: Medycyna bez tajemnic

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. n. med. Krystyna Czechowicz-Janicka (Instytut Oka)

Data emisji: 20.01.2016

Godzina emisji: 23.34

asz/tj

Czytaj także

Antybiotyki pod ochroną. Sukces stał się zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 01:25
- Jakbyśmy nie szaleli z antybiotykami, to nie doszłoby do sytuacji, w której nie mamy czym leczyć. Zginęliśmy od sukcesu antybiotykoterapii - mówi mikrobiolog, prof. Waleria Hryniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice medycyny. Jak obniżyć wiek serca?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 03:41
- Niezależnie od wieku, codzienny ruch jest podstawą do tego, by obniżyć wiek serca, czyli ryzyko przedwczesnego zawału lub udaru mózgu - mówi lekarz prof. Tomasz Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To dzięki nim można skuteczniej leczyć raka!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 16:30
- Terapie ukierunkowane molekularnie to jest metoda leczenia systemowego, dzięki któremu niszczy się wszystkie komórki nowotworu znajdujące się w organizmie - mówi prof. Rafał Dziadziuszko.
rozwiń zwiń