Johanna Langefeld - esesmanka uratowana przez więźniarki

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 22:01
- Historia jest nieprawdopodobna, sensacyjna i zaskakująca. Dowiedziałem się o niej z jednego zdania, które było rzucone na marginesie losów więźniarek z Ravensbrück - mówi reżyser Władysław Jurkow.
Audio
  • Esesmanka między heroizmem a bestialstwem (Kulturalna Europa/ Jedynka)
Więźniarki przy pracy w niemieckim obozie koncentracyjnym, usytuowanym w wiosce Ravensbrck, niedaleko miejscowości Frstenberg w Brandenburgii, w Niemczech
Więźniarki przy pracy w niemieckim obozie koncentracyjnym, usytuowanym w wiosce Ravensbrück, niedaleko miejscowości Fürstenberg w Brandenburgii, w NiemczechFoto: Bundesarchiv, Bild 183-1985-0417-15 / CC-BY-SA 3.0

Główna nadzorczyni kobiecych obozów w Auschwitz i Ravensbrück w 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie, gdzie oczekiwała na proces jako zbrodniarka hitlerowska. Jej ucieczkę zorganizowały Polki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Potem przez dziesięć lat ukrywały esesmankę przed polskimi władzami, a w 1957 roku pomogły jej wrócić do Niemiec. Historia była przez wiele lat ukrywana, bo jej ujawnienie groziło karą zarówno dla Langefeld, jak i dla polskich więźniarek.

Tę nieznaną historię Johanny Langefeld ukazuje polsko-niemiecki film dokumentalny "Sekret Joanny", powstający przy wsparciu finansowym z programu Kreatywna Europa-Media - Poproszeni o współpracę Niemcy odnieśli się do tego tematu z dużą ostrożnością i pewną rezerwą. Nie zobaczyłem entuzjazmu, który by wskazywał na to, że wreszcie znalazła się postać, którą można się pochwalić - mówi reżyser Władysław Jurkow.

Gość Magdy Mikołajczuk wyjaśnił, dlaczego Polki chciały po wojnie pomóc esesmance i w jaki sposób pobyt w obozie koncentracyjnym odmienił sposób postrzegania oprawców.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Europa

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Władysław Jurkow (reżyser, dziennikarz)

Data emisji: 29.09.2015

Godzina emisji: 20.16

sm/asz

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skazana przez ojca na zagładę. Kiedy zaczęło się piekło obozów?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 06:36
Obozy koncentracyjne widziane z perspektywy oprawców nie były dotychczas często podejmowanym tematem. Zmienia się to za sprawą książki "Wrota piekieł" Anji Lundholm, która opisuje wspomnienia z Ravensbruck.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telewizyjny złodziej czasu i dzieci opuszczające dom

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 02:26
- Telewizja bardzo wdarła się w nasze życie i zabrała nam to, co bardzo ceniłam w moim domu rodzinnym, czyli rozmowy z rodzicami przy stole - opowiada pisarka Małgorzata Gutowska-Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Czytania z mistrzowskimi interpretacjami dzieł

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 02:00
Festiwal Czytania to możliwość wysłuchania mistrzowskich interpretacji dzieł literackich. - Są to przede wszystkim spotkania z aktorami, którzy potrafią przekazać tekst w sposób niezwykły - mówi Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego Radia w Szczecinie.
rozwiń zwiń