X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Mądra obecność daje siłę, a walka o relacje chroni przed dezintegracją"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 22:55
- Bliskość i obecność to coś, co ks. Jan Kaczkowski wyniósł z domu i czego uczył wszystkich dookoła. Litowanie się nad ludźmi jeszcze ich bardziej dobija, a chorym potrzeba bycia dla nich - mówił Piotr Żyłka, autor wywiadu rzeki "Życie na pełnej petardzie".
Audio
  • Cierpienie a siła do życia w doświadczeniu ks. Jana Kaczkowskiego i Ewy Gorzelak-Dziduch (Damska torebka/Jedynka)
W 2015 roku ks. Jan Kaczkowski otrzymał Medal św. Jerzego - nagrodę honorową Tygodnika Powszechnego przyznawaną od 1993 r. za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym.
W 2015 roku ks. Jan Kaczkowski otrzymał Medal św. Jerzego - nagrodę honorową "Tygodnika Powszechnego" przyznawaną od 1993 r. za "zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym".Foto: PAP/Michał Walczak

Na jakimś etapie czy płaszczyźnie życia każdy z nas doświadczył, doświadcza bądź dopiero doświadczy cierpienia. Gdy przydarzy się to naszym bliskim, my zostaniemy postawieni w roli towarzyszacych, wspierających. Obie sytuacje należą do traumatycznych i nie zawsze wiemy, jak się zachować. Są jednak ludzie - jednym z nich był ks. Jan Kaczkowski, założyciel hospicjum w Pucku, sam chory na glejaka mózgu - którzy mówią o właściwej drodze i pokazują ją swoim życiem. - Ks. Jan mówił: nie uciekajcie, wejdźcie w to, ale nie bójcie się i nie dajcie się przytłoczyć. Przeżyjcie to, a znajdziecie w cierpieniu nadzieję i będziecie ją dawać innym - wspomina Piotr Żyłka, który ze zmarłym 28 marca kapłanem przeprowadził wywiad rzekę.

W wywiadzie udzielonym radiowej Jedynce w 2014 roku ks. Jan podkreślał, że "życie jest na tyle poważne i świetne, że warto żyć pełnią" każdego dnia, a nie dopiero na wieść o chorobie, zbliżającej się śmierci. Jeśli ktoś nie ma na to sił, puste "pocieszactwo" nie wystarczy. - Mamy w sobie taką pokusę, gdy z kimś z naszych najbliższych dzieje się coś złego, powiedzenia, że na pewno będzie dobrze. Ale w sytuacji kryzysu nie wiadomo, czy będzie dobrze. Mądra obecność, z bliskością także fizyczną, przytulaniem, mówieniem "jestem przy tobie", to daje ogromną siłę. Jeśli będziemy sztuczni, nigdy do drugiego człowieka nie dotrzemy. 

Co dawało siłę ks. Janowi Kaczkowskiemu i jak walczyć z pokusą mówienia, że "będzie dobrze"? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o doświadczeniu towarzyszenia w chorobie mówiła aktorka Ewa Gorzelak-Dziduch.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Marta Januszewska, Agata PuścikowskaMira Jankowska

Goście: Piotr Żyłka (redaktor naczelny portalu deon.pl i autor wywiadu rzeki ze zmarłym ks. Janem Kaczkowskim opublikowanego w książce "Na pełnej petardzie"), Ewa Gorzelak-Dziduch (aktorka, założycielka Fundacji Nasze Dzieci)

Data emisji: 2.04.2016

Godzina emisji: 11.15

asz/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czas wysokiej jakości" - Olga Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 16:45
Ksiądz Jan Kaczkowski z Pucka jest teologiem słynącym z odważnych poglądów. Zdarzyło się, że w durszlaku na głowie, wyzwał na intelektualny pojedynek członków Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ks. Jan Kaczkowski mówił, że faceci też płaczą"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 18:15
Zmarły w poniedziałek wielkanocny ks. Jan Kaczkowski inspirował, pomagał zrozumieć świat i dawał nadzieję. - Wielokrotnie mówił, że choroba to także życie - wspomina Katarzyna Jabłońska.
rozwiń zwiń