Dorosłe dzieci. Dlaczego niedojrzałość jest w cenie?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 17:05
Skąd wokół tylu Piotrusiów Panów i laleczek Barbie? - To moda kulturowa i wynik procesów cywilizacyjnych w kulturze Zachodu, które zmuszają do bycia wiecznie młodym - wyjaśnia psychiatra dr Zenon Dudek.
Audio
  • Eksperci o tym, skąd się biorą wieczne dzieci (Damska torebka/Jedynka)
Dorosłość i dojrzałość  to nie to samo
Dorosłość i dojrzałość to nie to samoFoto: GlowImages/EastNews

Ekspert podkreśla, że "wieczne dzieci" dobrze odnajdują się w organizacjach, w których wymagane są zaangażowanie, kreatywność i energia. - Mogę tu przywołać przykład Jurka Owsiaka, który na młodości zbudował Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To typowy przykład Piotrusia Pana, który mówi "będziemy żyć do końca świata i jeden dzień dłużej" - mówi dr Zenon Dudek. Jednocześnie zaznacza, że osoby niedojrzałe nawiązują płytkie relacje i mają problemy z budowaniem więzi.

A dlaczego dojrzałe kobiety często związują się z niedojrzałymi mężczyznami? Na to pytanie odpowiada dr Elżbieta Zubrzycka psycholog i biolog. Z kolei Henryk Wieja, lekarz, wyjaśnia, jak na niedojrzałość wpływa nieobecność ojca w dzieciństwie, a prof. Marek Wosiński podaje definicję dojrzałości.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Mira Jankowska, Marta Januszewska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: dr Elżbieta Zubrzycka (psycholog i biolog, autorka książek nt. rozwoju osobistego), dr Zenon Dudek (psychiatra, założyciel Wydawnictwa Eneteia), Henryk Wieja (lekarz), prof. Marek Wosiński (psycholog, Uniwersytet Stanowy w Arizonie)

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 11.13

mg/kul

Czytaj także

Kryzys to nie koniec. W zmianie kryje się szansa

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 20:00
Co jest fundamentem związku: idealne dopasowanie czy ciężka praca? O wzajemnej akceptacji i tworzeniu głębokiej więzi, a także sztuce kompromisu rozmawialiśmy w "Damskiej torebce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni szczęśliwy dzień w życiu to ten przed ślubem?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 12:00
- Ludzie zazwyczaj nie potrafią rozmawiać inaczej niż na poziomie przekonań, bo tak należy, bo inni tak robią. Dopiero, kiedy siadają przy stole z nami, kiedy rozmawiamy o ich emocjach, potrzebach, okazuje się dlaczego naprawdę chcą spędzać święta z rodzicami - mówi Beata Janowska, mediatorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minimalizm. Od porządku w szafie do porządku w życiu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 17:20
- Warto się nauczyć mieć dystans do przedmiotów, przyjmować je z radością, kiedy są nam potrzebne, i bez żalu się z nimi żegnać, kiedy przestają być użyteczne - mówi Anna Mularczyk-Meyer, autorka "Prostego bloga".
rozwiń zwiń