Filmy i seriale historyczne kształtujące nasz patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 15:57
- Poza "Czasem honoru" grałem też w "Karbali" i w "Miasto 44", w filmach pokazujących jak fascynujący jest świat wojska, jak fascynujące są historie ludzi, często nie będących krystalicznymi, mającymi wady, ale też ogromne zalety. Wydźwięk każdego z nich jest zdecydowanie antywojenny - oceniał aktor Antoni Królikowski.
Audio
  • O współczesnym patriotyzmie, o fenomenie filmów i seriali wojennych (Damska torebka/Jedynka)
Antoni Królikowski, jako Witold Tolo Łokuciewski, na planie filmu Dywizjon 303 PAPLeszek Szymański
Antoni Królikowski, jako Witold "Tolo" Łokuciewski, na planie filmu „Dywizjon 303" PAP/Leszek Szymański Foto: PAP/Leszek Szymański

Scenarzysta Jarosław Sokół wspominał, że z "Czasem honoru" przygodę zaczął w 2005 roku. - W dziedzinie kina historycznego panował czas wielkiej smuty. Mówiono, że historia się nie sprzeda, że młodzieży to nie interesuje. Ze scenariuszem chodziłem kilka lat. Cieszę się, że nie mieli racji, że nasza historia okazała się pasjonująca i jest rezerwuarem pięknych opowieści, do których trzeba sięgać z pożytkiem dla naszej kultury - stwierdził Jarosław Sokół.

Antoni Królikowski Mamy fascynująca historię Polski i mamy tak cudownych artystów jak Jarek Sokół, którzy potrafią zebrać te historie i wykorzystać fakt, że żyją jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń.

- Grana przez mnie postać w "Czasie honoru" była fikcyjna, więc miałem pole do popisu by ją wymyślić, ale wiem, że serial opierał się na faktach historycznych, a dla mnie - co podkreślam - prawda jest zawsze najciekawsza i prawdę "było czuć" w serialu - mówił aktor Antoni Królikowski. - Mamy fascynującą historię Polski i mamy tak cudownych artystów jak Jarek Sokół, którzy potrafią zebrać te historie i wykorzystać fakt, że żyją jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń - chwalił scenarzystę Królikowski.

Płk Krzysztof Przepiórka był zaangażowany w produkcję filmu "Misja Afganistan" -  Szkoliłem aktorów na poligonie. Byłem mile zaskoczony, bo byli wyjątkowo zdyscyplinowani i karni. Według mego przeświadczenia, zdawali sobie sprawę, że będą grali prawdziwych żołnierzy i to ich mobilizowało - oceniał.


czas honoru.jpg

Jak goście audycji widzą przyszłość polskiego filmu patriotycznego, jakie nowe filmy powstają, czym jest dla nich współczesny patriotyzm? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzą: Mira Jankowska, Marta Januszewska

Goście: płk Krzysztof Przepiórka (b.oficer GROM-u  fundacja Szturman), Antoni Królikowski (aktor), Jarosław Sokół (pisarz, scenarzysta m.in "Czas honoru")

Data emisji:12.11.2016 r.

Godzina emisji: 11.10

ab/pj